Breivik sa odvolal na ESĽP voči verdiktu o porušovaní jeho práv

29.06.2017 16:18

Nórsky masový vrah Anders Breivik sa odvolal na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) voči verdiktu nórskych súdov, ktoré rozhodli, že väzenské podmienky, v akých si odpykáva trest, neporušujú jeho práva.

Vo štvrtok to oznámil jeho právnik Oeystein Storrvik. Ten v rozhovore pre agentúru Associated Press povedal, že Breivik, ktorý si začiatkom mesiaca zmenil meno na Fjotolf Hansen, „zostáva v izolácii bez kontaktu s inými ľuďmi“. Dodal tiež, že bolo ohrozené jeho duševné zdravie.

Breivik, najhorší masový vrah v histórii Nórska, ktorý v roku 2011 zabil 77 ľudí, si za svoj čin odpykáva 21-ročný trest odňatia slobody. Minulý rok zažaloval nórsky štát, ktorý podľa neho nedodržiava jeho ľudské práva. K porušovaniu podľa jeho slov dochádza väznením na samotke. Okrem toho jeho práva údajne na začiatku väzby porušili časté prehliadky, pri ktorých sa musel vyzliekať, aj časté nosenie pút. Nórsky Najvyšší súd (Hoeyesterett) 8. júna rozhodol, že k žiadnemu porušovaniu jeho ľudských práv nedochádza.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Anders Breivik #Nórsko #ESĽP
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku