Putin prijal v Moskve Kissingera. Témy rozhovoru neprezradil

Ruský prezident Vladimir Putin prijal vo štvrtok v Moskve bývalého amerického ministra zahraničia Henryho Kissingera.

30.06.2017 07:36
debata (55)

Podľa agentúry Reuters to oznámil Kremeľ, bez toho aby upresnil, o čom rokovali. Kissinger je dodnes vplyvný poradca a nedávno sa stretol s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Kremeľ iba uviedol, že Kissinger prišiel do Ruska na výročné expertné fórum Primakov Readings nazvanej po bývalom ruskom premiérovi.

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a... Foto: SITA/AP, Alexei Druzhinin
putin, kissinger Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger počas ich spoločného stretnutia v Kremli.

Minulý mesiac sa Kissinger zišiel s Trumpom. Ten sa má prvýkrát osobne stretnúť s Putinom budúci týždeň na okraj summitu G20 v nemeckom Hamburgu.

Kontakty medzi Ruskom a Spojenými štátmi sú ostro sledované najneskôr od doby, keď americké spravodajské služby vyhlásili, že Moskva zasahovala do minuloročných prezidentských volieb v USA s cieľom pomôcť zvoleniu Trumpa.

Putin bude chcieť nakoniec spoluprácu so západom

Ruskí činitelia sú podľa Reuters sklamaní z nedostatku dialógu na vysokej úrovni medzi Moskvou a Trumpovou vládou. Tá podľa nich nedokázala s Ruskom účinne riešiť dôležité otázky. Trump je vraj zviazaný domácou opozíciou, ktorá ho môže ľahko napadnúť, ak by urobil ústretové kroky voči Moskve, ako o nich uvažoval v predvolebnej kampani.

Vzťahy medzi Ruskom a USA sú napäté najmä kvôli odlišným postojom k riešeniu konfliktov na Ukrajine a v Sýrii.

Kissinger pred tromi dňami na konferencii v Londýne varoval pred pokračujúcim vzďaľovaním Ruska od jeho západných susedov. Zároveň ale vyjadril názor, že Putin sa nakoniec bude usilovať o spoluprácu s nimi. Jeho pohľad na medzinárodnú politiku vraj ale pripomína nacionalistické autoritárstvo v Európe 30. rokov minulého storočia.

Podľa niektorých patrí pred súd

Politik a politológ Kissinger, ktorému je už 94 rokov, je stále veľmi uznávaným zahraničnopoli­tickým expertom. Šéfom diplomacie USA bol v rokoch 1973 až 1977. Ako poradca prezidenta Richarda Nixona vytvoril súkromný komunikačný kanál s vtedajším sovietskym veľvyslancom vo Washingtone Anatolijom Dobryninom. Podľa historikov tak prispel k uvoľneniu počas studenej vojny.

Kissingera, ktorý je nositeľom Nobelovej ceny mieru aj Rádu Tomáša Garrigua Masaryka, prezývali Machiavelli kvôli jeho obľube „realpolitiky“. Niektorí mu vyčítali aj porušovanie ľudských práv, ktorého sa mal dopúšťať podporou diktátorov, ktorí vyhovovali americkým záujmom. Podľa časti ľavicových kruhov tak patrí Kissinger pred súd.

55 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Kremeľ #Vladimir Putin #Henry Kissinger
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy