Nemecko umožní homosexuálom uzatvárať manželstvá a adoptovať deti. Merkelová bola proti

Príslušné zmeny Občianskeho zákonníka schválil Spolkový snem v piatok.

30.06.2017 10:09 , aktualizované: 11:15
debata (49)

V historickom hlasovaní, ako je v Nemecku vnímané, získala legalizácia manželstva homosexuálov pomerne výraznú väčšinu. Bez problémov by zmena, ktorá má jasnú podporu verejnosti, mala prejsť aj za týždeň v Spolkovej rade.

O návrhu na zavedenie manželstva pre všetkých, ako sa mu v Nemecku hovorí, sa v parlamente bezvýsledne debatovalo už niekoľko rokov, tento týždeň sa ale veci dali nečakane rýchlo do pohybu. Sociálni demokrati sa totiž rozhodli, že jeden zo svojich dlhodobých cieľov presada za pomoci opozície aj proti vôli koaličnej konzervatívnej únie CDU/CSU kancelárky Angely Merkelovej.

Ľudia oslavujú pred budovou Bundestagu po tom,... Foto: Reuters, HANNIBAL HANSCHKE
lgbt, lgbti, homosexual, nemecko Ľudia oslavujú pred budovou Bundestagu po tom, ako parlament schválil manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

Schválenie ocenili potleskom

CDU/CSU síce s takýmto postupom nesúhlasila, svojim poslancom ale umožnila, aby hlasovali podľa svojho svedomia, a nie podľa straníckych nôt. Aj od časti zákonodarcov konzervatívnej únie sa tak novele dostalo podpory. Celkom pre ňu hlasovalo 393 zo 623 prítomných poslancov. Výsledok hlasovania ocenil rad poslancov potleskom v stoji.

V debate, na ktorej začiatku predseda Spolkového snemu Norbert Lammert vyzval k vzájomnému rešpektu, zazneli názory oboch strán. Sociálni demokrati a opoziční Zelení a Ľavica argumentovali napríklad tým, že manželstvo homosexuálov rade ľudí niečo prinesie, a pritom nikomu nič nevezme.

Ľudia, ktorí za seba chcú prevziať zodpovednosť, majú podľa nich mať možnosť vstúpiť do manželstva. Najčastejším protiargumentom CDU/CSU bolo tvrdenie, že manželstvo je základom rodiny a že homosexuáli už teraz môžu uzatvárať registrované partnerstvá, a nie sú takí diskriminovaní.

Zľava: Katrin Goeringová Eckardtová, Volker... Foto: Reuters, FABRIZIO BENSCH
nemecko Zľava: Katrin Goeringová Eckardtová, Volker Beck and Claudia Rothová z nemeckej strany Zelených krájajú tortu na oslavu zmien, ktoré v piatok schválil Spolkový snem.

Merkelová hlasovala proti

Nemecká kancelárka Angela Merkelová hlasovala proti zmenám. Párom rovnakého pohlavia by ale umožnila adoptovať deti. Politička, ktorej vyjadrenie stálo na začiatku prevratných udalostí tohto týždňa, svoj postoj zdôvodnila okrem iného tým, že homosexuálne páry dnes v Nemecku nečelia diskriminácii.

„V posledných rokoch sme krok po kroku odstránili všetku diskrimináciu párov rovnakého pohlavia,“ povedala novinárom Merkelová. Veľa podľa svojich slov v poslednej dobe premýšľala o otázke detí a nakoniec dospela k presvedčeniu, že by páry rovnakého pohlavia mali mať možnosť adoptovať ich.

Pokiaľ ide o otázku manželstva, je presvedčená, že ústava dáva manželstvu osobitnú ochranu ako zväzku muža a ženy. „Pre mňa je manželstvo, ako je v ústave, manželstvom muža a ženy, a preto som návrh zákona nepodporila,“ poznamenala.

Podľa nemeckých médií hlasovalo za schválené zmeny aj najmenej 70 poslancov CDU/CSU.

Nemecko ako 21. krajina sveta

Nie všetci poslanci sa ale v rozprave, na ktorú niektorí dorazili s dúhovými šálmi alebo kravatami, držali Lammertovej výzvy na rešpektu. Sociálny demokrat Johannes Kahrs tvrdo zaútočil na kancelárku Merkelovú, ktorá podľa neho od roku 2005 podporovala diskrimináciu homosexuálov.

Jej vyjadrenie, v ktorom v pondelok naznačila zmenu svojho postoja, označil za trápne a úbohé.

Nemecko sa rozhodnutím pridáva ku 20 štátom, ktoré párom rovnakého pohlavia umožňujú na celoštátnej úrovni vstupovať do manželstva. Od roku 2001 mohli homosexuáli v spolkovej republike uzatvárať takzvané registrované partnerstvo. Túto možnosť majú od roku 2006 tiež v Česku.

Poslednú prekážku legalizácie sobášov homosexuálov by mohla predstavovať prípadná sťažnosť na ústavný súd. Podľa expertov nie je vylúčené, že by ústavný súd ako podmienku pre legalizáciu manželstiev osôb rovnakého pohlavia stanovil zmenu ústavy. Názory na to, či je potrebné ústavu meniť, sa medzi odborníkmi zatiaľ dramaticky líšia.

Základné údaje o homosexuálnych manželstvách vo svete:

  • Homosexuálne sobáše na celoštátnej úrovni umožňuje vo svete 20 krajín, z toho 13 v Európe. Nemecko tak bude 21. krajinou, ktorá umožní sobáše osôb rovnakého pohlavia. Väčšina týchto krajín tiež umožňuje adopciu detí homosexuálnymi pár­mi.
  • Aj v iných krajinách môžu homosexuáli uzatvárať sobáše, ale len v ich častiach, napríklad v niektorých štátoch Mexika. Ďalšie krajiny umožňujú registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia. Prvým z nich sa v roku 1989 stalo Dánsko.
  • Ako prvé umožnilo sobáše homosexuálnych párov v roku 2001 Holandsko. Odvtedy uzákonilo homosexuálne sobáše ďalších 12 krajín Európy: Belgicko, Španielsko, Nórsko, Švédsko, Portugalsko, Island, Dánsko, Francúzsko, Británia (s výnimkou Severného Írska), Luxembursko, Írsko (po referende) a Fínsko.
  • Mimo Európy sobáše osôb rovnakého pohlavia na celoštátnej úrovni umožňuje Argentína (v roku 2010 ako prvá latinskoamerická krajina), Brazília, JAR (v roku 2006 ako prvá krajina Afriky), Kanada, Kolumbia, Nový Zéland a a Uruguaj.
  • V Spojených štátoch rozhodol o práve uzatvárať sobáše medzi gejmi a lesbičkami Najvyšší súd v júni 2015. Do tej doby sobáše osôb rovnakého pohlavia umožňovalo 36 amerických štátov. Po verdikte najvyššej súdnej inštancie musí od ich zákazov upustiť aj zvyšných 14 štátov na juhu a juhozápade USA. Rozhodnutie súdu sa však netýka indiánskych rezervácií.
  • V Mexiku, kde môžu osoby rovnakého pohlavia uzatvárať sobáše zatiaľ len v niektorých štátoch, vlani navrhol prezident Enrique Peňa Nieto uzákonenie zväzkov osôb rovnakého pohlavia, proti návrhu sa vyslovil napríklad pápež František a v krajine sa konali na protest aj masové demonštrácie.
  • Tento rok v máji podporil manželstvá párov rovnakého pohlavia ústavný súd na Taiwane, ktorý by sa tak stal prvou krajinou Ázie, kde by boli sobáše osôb rovnakého pohlavia legalizované.
  • Slovinsko naopak v roku 2015 odmietlo uzákonenie sobášov homosexuálov v referende.
49 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #homosexuáli #adopcie #spolkový snem #homosexuálne manželstvá #LGBTI+