Informovala o tom medzinárodná koalícia pod vedením USA, ktorá povstalecké sily podporuje.
Koalícia vybombardovala dva približne 25-metrové úseky starobylých múrov, ktoré celkovo merali asi 2,5 kilometra, uviedla agentúra Reuters. Práve zničenie časti hradieb umožnilo bojovníkom preniknúť do mesta a zároveň sa vyhnúť nastraženým náložiam a ostreľovačom Islamského štátu. Existujúce brány do historického jadra islamisti zamínovali, uviedla americká armáda.
Sýrske demokratické sily (SDF) prvýkrát vstúpili do mesta 7. júna po tom, čo sa im ho podarilo prakticky obkľúčiť.
Podľa šéfa skupiny ochrancov ľudských práv SOHR Ramiho Abdara Rahmána je prekonanie múru „doteraz najdôležitejšou udalosťou v bitke o Rakku“. Po vstupe jednotiek SDF do historickej časti mesta sa rozhoreli tvrdé boje, dodal.
Širšia ofenzíva s cieľom dobyť Rakku pod názvom Hnev Eufratu začala vlani v novembri. Najprv jednotky dobývali okolité regióny v provincii. Vzdušnú a pozemnú logistickú podporu vrátane dodávok potrebných zbraní a munície zaisťujú Spojené štáty a ich spojenci – západní i regionálni.
Podľa medzinárodnej koalície bojujúcej proti IS sa v súčasnosti v Rakke zdržiava asi 2 500 členov organizácie IS. V meste podľa odhadov uviazlo tiež zhruba 100-tisíc civilistov.
Strata Rakky, niekdajšej bašty sunnitských radikálov, by pre IS znamenala zásadnú ranu, poznamenala agentúra AP. V dohľadnej dobe navyše islamisti zrejme prídu aj o ďalšie zo svojich centier – severoiracký Mosul, v ktorom vrcholia boje o dobytie historického jadra.