Na území USA podľa nich operuje takmer 150 osôb podozrivých z príslušnosti k ruským tajným službám.
Zvýšenie počtu ruských agentov americkej kontrašpionážnej a policajnej agentúry registrujú od novembrových prezidentských volieb, uvádza televízia. Rusi sa zrejme snažia získať viac informácií o Trumpovej vláde, ktorá je nová a pre Moskvu stále nepredvídateľná.
Rusko dopĺňa rady svojich agentov preriedenú po decembrovom vyhostení 35 ruských diplomatov z USA podozrivých zo špionáže. Podľa oznámenia jedného z amerických expertov má Moskva teraz v USA oveľa viac špiónov než v ktorejkoľvek inej krajine. Rusi oslovujú osoby, ktoré majú prístup k tajným informáciám, a vedú hackerské útoky proti vládnym úradom USA. V niekoľkých prípadoch sa pokúsili získať zamestnanie v organizáciách pracujúcich s utajovanými skutočnosťami.
Americké ministerstvo zahraničia ale ďalej poskytuje dočasné služobné víza Rusom podozrivým zo špionáže, upozorňuje CNN. Tento stav sa nezmenil ani po zistení, že Moskva zasahovala do amerických prezidentských volieb. Podľa bývalého hovorcu ministerstva zahraničia Johna Kirbyho je situácia ťažká, pretože k odmietnutiu víz musí byť konkrétny dôvod.
Čeliť dôraznejšie ruskej hrozbe bránia aj politické spory v hodnotení ruských aktivít a takisto Trumpovo zdráhanie prijať tvrdenie kontrarozviedok o ruskom zasahovaní. Hrozbou môže byť tiež využívanie ruského softvéru, prostredníctvom ktorého sa ruské tajné služby môžu dostať do amerických sietí. Podľa CNN ide najmä o produkty moskovskej antivírusovej firmy Kaspersky Lab, ktoré americké vládne úrady bežne nakupujú.