Rakúsko zakázalo tureckému ministrovi vstup do krajiny

Rakúsko zakázalo Nihatovi Zeybekcimu, aby sa v alpskej republike zúčastnil akcie k výročiu minuloročného nevydareného puču v Turecku.

10.07.2017 10:05 , aktualizované: 15:20
debata (8)

Rozhlasovej stanici ORF to oznámilo rakúske ministerstvo zahraničia.

Vlani 15. júla sa časť tureckej armády pokúsila zvrhnúť prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, vláda ale povstanie zmarila.

„Môžem potvrdiť, že minister zahraničia (Sebastian) Kurz zakázal tureckému ministrovi hospodárstva vstup do krajiny,“ citovala agentúra Reuters vyhlásenie rakúskej diplomacie. Hovorca rakúskeho ministerstva zahraničia dodal, že Zeybekciho cesta predstavovala pre Rakúsko ohrozenie verejného poriadku a bezpečnosti.

Ankara rozhodnutia Viedne kritizovala. Skutočnosť, že sa Nihat Zeybekci nemôže „zúčastniť spomienky na tých, čo pri ochrane demokracie počas zradného pokusu o prevrat položili život či boli ranení, dokazuje, že snahy Rakúska o obranu demokracie nie sú úprimné“, uviedlo turecké ministerstvo zahraničia vo vyhlásení. Sám minister hospodárstva predtým uviedol, že o organizované stretnutie s krajanmi nežiadal, hoci o tom informovali médiá.

Rakúsko urobilo podobné kroky ako Holandsko, ktoré v piatok vyhlásilo, že turecký vicepremiér Tugrul Türkeş nie je v krajine vítaný. Ten sa chcel zúčastniť akcie s tamojšími krajanmi, ktorá bude pripomienkou potlačenia pokusu o štátny prevrat v Turecku.

Vzťahy medzi Ankarou a niektorými európskymi krajinami sú dlhodobo vyhrotené, napríklad Nemecko a Holandsko Turecko kritizujú za politické zmeny a tvrdý postup pri vyšetrovaní puču.

Turecko zo zosnovania prevratu obviňuje hnutie duchovného Fethullaha Gülena, ktorý dlhodobo žije v USA. Gülen to odmieta a obviňuje Erdogana, že akciu zorganizoval, aby si upevnil moc v Turecku. To sa Erdogan v tohtoročnom referende skutočne podarilo, pretože voliči sa vyslovili za prezidentský systém.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #Turecko #Sebastian Kurz #Recep Tayyip Erdogan #pokus o prevrat v Turecku #prevrat v Turecku