Ruská právnička poskytla Trumpovým ľuďom informácie o Hillary Clintonovej

Najstarší syn amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondelok poprel svoje nedeľňajšie vyjadrenia a vyhlásil, že s ruskou právničkou, s ktorou sa stretol v júni 2016 v newyorskej Trump Tower, sa zhovárali aj o Trumpovej protikandidátke Hillary Clintonovej.

10.07.2017 17:31 , aktualizované: 19:55
Hillary Clintonová Foto: ,
Hillary Clintonová na schôdzi Nadácie na ochranu detí.
debata (33)

Ruska totiž Donaldovi Trumpovi mladšiemu podľa jeho vlastných slov ponúkla informácie, ktoré by sa Trumpovmu tímu mohli „zísť“ v predvolebnej kampani. Ešte v nedeľu pritom Trumpov syn tvrdil, že stretnutie „nemalo s kampaňou nič spoločné.“

Informácie o stretnutí, ktoré sa konalo tesne po tom, ako Trump získal nomináciu Republikánskej strany do súboja o post prezidenta, priniesol cez víkend americký denník The New York Times. Za americkú stranu boli na stretnutí prítomní Trumpov najstarší syn, zať Jared Kushner a vtedajší šéf prezidentskej kampane Paul Manafort, a za ruskú stranu právnička Natalija Veselnickaja.

Manafort, známy z minulosti aj ako šéf volebného štábu neskoršieho proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyča, sa ako jediný zatiaľ k týmto informáciám nevyjadril, ale Trumpov syn aj zať konanie stretnutia už v nedeľu potvrdili.

Informácie o stretnutí môžu výrazne zamiešať kartami pri vyšetrovaní údajného ruského zasahovania do americkej predvolebnej kampane, a najmä úlohy tímu okolo vtedajšieho prezidentského kandidáta a súčasného prezidenta Donalda Trumpa pri údajných rokovaniach s Moskvou.

Trumpov syn v nedeľňajšej prvej reakcii vyhlásil, že šlo len o „krátke zoznamovacie stretnutie“, počas ktorého sa hovorilo o možnosti obnoviť pozastavený program, v rámci ktorého si Američania mohli adoptovať ruské deti. „Nemalo to nič spoločné s kampaňou a ďalšie stretnutie už nenasledovalo,“ tvrdil v nedeľu. V pondelok však už otočil, a na Twitteri uviedol, že dôvod, prečo so stretnutím súhlasil, bol ten, že mu Veselnickaja ponúkala získanie informácií na Clintonovú, ktoré by mohli Trumpovi pomôcť v predvolebnej kampani. Uviedol aj, že je podľa neho úplne normálne, keď členovia volebných tímov hľadajú poškodzujúce informácie o protivníkoch.

„Vyzerá to, že Trump mladší otočil po tom, ako mu The New York Times ukázali, aké ďalšie informácie majú,“ myslí si agentúra Associated Press (AP).

The New York Times už cez víkend spochybňoval vtedajšie vyjadrenia Trumpovho syna a informoval, že ruská právnička Veselnickaja je právnou zástupkyňou viacerých ruských firiem, ktoré sú na zozname západných sankcií a jej pracovnou náplňou je presviedčať predstaviteľov západných krajín, aby sankcie zrušili.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Hillary Clinton #Donald Trump