ESĽP potvrdil platnosť belgického 'burkového zákona'

11.07.2017 17:35

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodol, že belgický zákaz zahaľovania tváre nie je v rozpore s Európskou konvenciou o ľudských právach.

Verdikt padol v prípade dvoch žien, ktoré chceli nosiť nikáb zahaľujúci všetko okrem očí. Belgicko zakázalo čiastočné alebo úplné zahaľovanie tváre na verejnosti v roku 2011. Súd súhlasil s tým, že zákaz sa snaží zaručiť koncept „spoločného žitia a ochrany práv a slobôd iných“, informuje spravodajská stanica BBC.

Na súd sa obrátila Belgičanka Samia Belcacemiová, ktorá žije v Schaerbeeku, ako aj Maročanka Yamina Oussarová žijúca v Li?ge. Belcacemiová svoj závoj skladala pre obavy z pokuty či väzby a Oussarová sa rozhodla radšej ostať doma, čím obmedzovala svoj sociálny život, poznamenal súd. Ten pri svojom rozhodovaní vzal do úvahy aj predchádzajúci záver, ku ktorému prišiel pri podobnom prípade vedenom proti Francúzsku, rovnako pre zákaz zahaľovania sa.

Belgický parlament schválil zákaz zahaľovania sa na verejnosti v roku 2011 z dôvodu bezpečnosti, aby tak umožnil polícii identifikovať osoby. Niektorí však argumentovali aj nutnosťou zákazu závoja ako symbolu útlaku žien.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Belgicko #Európsky súd pre ľudské práva #nikáb #ESĽP #zahaľovanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku