Trumpov plán zrušiť Obamacare v Senáte neprejde, proti sú ďalší republikáni

18.07.2017 08:57

Snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa zrušiť systém zdravotného poistenia bývalého prezidenta Baracka Obamu utrpela v pondelok ďalší, možno smrteľný úder.

Dvaja senátori sa postavili proti republikánskemu návrhu na novú reformu. Trump tak prakticky stratil šancu na presadenie svojho plánu v najvyššej komore Kongresu, hoci zrušenie a náhrada Obamových zmien boli jednou z jeho hlavných predvolebných sľubov.

Ku dvom najstarším republikánskym odporcom zákona Susan Collinsovej a Randovi Paulovi pribudli senátori Mike Lee a Jerry Moran. Obaja svoje rozhodnutie oznámili v pondelok v noci na twitteri. Republikáni majú v Senáte 52 kresiel, na schválenie reformy je potrebných najmenej 50 hlasov. Proti Trumpovej reforme sú všetci demokrati.

„Teraz je bohužiaľ jasné, že úsilie zrušiť a okamžite nahradiť nefunkčnú Obamacare nebolo úspešné,“ vyhlásil Mitch McConnell, vodca republikánskej väčšiny v Senáte. Konštatovanie neúspechu je tvrdým úderom pre Trumpa i celú Republikánsku stranu, ktorá sedem rokov hovorila, že s reformou nazývanou Obamacare skoncuje akonáhle ovládne Kongres a Biely dom.

Ďalší postup republikánov je podľa agentúry AP nejasný. Trump poslal do twitteru správu s návrhom, aby Kongres Obamov projekt okamžite zrušil a začal na novom návrhu zdravotného poistenia pracovať od úplného začiatku. Demokrati by sa podľa neho mali pripojiť k tejto snahe.

Návrh podporuje aj McConnell, ktorý sa pokúsi presadiť v Senáte zákon o zrušení Obamovej reformy s tým, že bezbolestný prechod na nový systém zaistí dvojročné prechodné obdobie.

Podľa agentúry AP republikáni taký plán prijmú len sotva. Pred niekoľkými mesiacmi republikánski senátori podobný návrh odmietli v súvislosti s tým, že zrušenie Obamacare bez okamžitej náhrady by vyvolalo chaos.

Vplyvný republikánsky senátor John McCain, ktorý sa zotavuje z chirurgického zákroku v domovskej Arizone, chce nájsť východisko v spolupráci s demokratmi. „Kongres sa musí vrátiť k bežnému postupu, usporadúvať rokovania, vypočuť si názory oboch strán a schvaľovať zákon, ktorý konečne poskytne Američanom prístup ku kvalitnému a dostupnému zdravotnému poisteniu,“ uviedol McCain vo vyhlásení.

#USA #Obamacare #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Irigo Aranžmán veniec Home oranžový

Irigo Aranžmán veniec Home oranžový

29,99
Sweet Rose Gerbera Mix

Sweet Rose Gerbera Mix

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk