Rusko prvýkrát odtajnilo vojenské dokumenty o oslobodzovaní Poľska

18.07.2017 15:23

Ruské ministerstvo obrany prvýkrát odtajnilo vojenské dokumenty o nacistami okupovanom Poľsku, ktoré sovietska Červená armáda oslobodila v rokoch 1944 až 1945. Medzi nimi sú napríklad vojenské hlásenia, pasy, formuláre alebo telegramy, informovala ruská agentúra RBK.

Príslušníci Červenej armády vo zverejnených vojenských hláseniach zaznamenali atmosféru vojnou zdevastovaného Poľska. Vojaci v nich opisujú, ako nacisti masovo vyvražďovali a mučili poľské obyvateľstvo a ničili obytné domy a historické objekty.

„V dedine … Nemci spálili dom pána V., zobrali mu dobytok, zabili ženu a jeho dve deti upálili. V tejto dedine ďalej za živa upálili ďalších 60 poľských rodín,“ píše sa v jednom z hlásení. Ďalší z dokumentov opisuje atmosféru v poľskej metropole Varšava, ktorú Nemci takmer zničili. V priekopách a kanalizácii sa „váľali telá mŕtvych“, píše sa v materiáli.

Podľa zverejnených dokumentov Poliaci príslušníkov sovietskej armády vítali s „veľkou radosťou“ a vďačnosťou. Dávali im kvety a nosili im pivo, mlieko a vodu.

Poľskí poslanci minulý mesiac schválili novelu zákona o zákaze propagácie komunizmu, ktorý počíta aj s odstránením pamätníkov „glorifikujúcich totalitné zriadenia“. Zákon sa netýka pomníkov padlých červenoarmejcov na cintorínoch a iných pietnych miestach, odstránenie však hrozí pamätníkom poľsko-sovietskeho „bratstva v zbrani“.

Moskva, ktorá sa obáva o osud asi 500 pomníkov na počesť Červenej armády, vyjadrila voči rozhodnutiu poľských poslancov silnú nevôľu. Zákon označila za „hanebný výsmech“ pamiatke padlých vojakov, ktorí Poľsko oslobodzovali.

#Rusko #Poľsko #druhá svetová vojna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Elite slnečnice s kamilkami

Elite slnečnice s kamilkami

35,87
Sweet ružové alstromérie a karafiáty

Sweet ružové alstromérie a karafiáty

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk