Bývalému brazílskemu prezidentovi zmrazili bankové účty

Brazílsky súd nariadil zmrazenie účtov bývalého prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu, ktorého minulý týždeň odsúdili na deväť a pol roka odňatia slobody za korupciu a pranie špinavých peňazí.

20.07.2017 10:17
debata (1)

Ako informovala kancelária sudcu Sérgia Mora, centrálna banka zmrazila na politikových účtoch viac ako 600-tisíc brazílskych reálov (v prepočte približne 165-tisíc eur). Sudca okrem toho Lulovi da Silvovi zakázal používať jeho tri byty, pozemok a dve autá, ktoré nesmie predať, kým nevznesie konečný rozsudok.

Bývalý brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da... Foto: SITA/AP, Andre Penner
Luiz Inácio Lula da Silva Bývalý brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva.

Exprezident prostredníctvom stanoviska poprel, že by sa dopustil nejakého zločinu a rozhodnutie súdu nazval nelegálnym a nepatričným. „Pre toto rozhodnutie sú Lulov majetok a cennosti pre neho nedostupné, čo jemu a jeho rodine znemožňuje žiť. Je to ďalšie svojvoľné rozhodnutie, medzi mnohými ďalšími, ktorých sa dopustil ten istý sudca postavený proti prezidentovi Lulovi,“ uviedli politikovi právnici Cristiano Zanin a Zuleika Martins.

Podľa sudcu je tento krok nevyhnutný „na náhradu škôd, ktoré vznikli pri zločinoch“. Pôvodne nariadil zmrazenie až 10 miliónov brazílskych reálov, ale banka oznámila, že na štyroch účtoch našla len niekoľko stoviek tisíc.

Lulu da Silvu, ktorý stál na čele krajiny v rokoch 2003 až 2011 a je jedným z najobľúbenejších brazílskych politikov, odsúdili minulý týždeň v stredu. Proti rozsudku sa ešte môže odvolať a dovtedy zostáva na slobode. Na druhý deň svojim podporovateľom povedal, že súd proti nemu nemá dôkazy a rozhodnutie je politicky motivované.

Oznámil zároveň, že hodlá v budúcoročných voľbách znovu kandidovať za prezidenta. Súd mu minulý týždeň tiež zabavil byt na pláži v meste Guarujá v hodnote 2,2 milióna brazílskych reálov (takmer 604-tisíc eur).

1 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #prezident #Brazília #pranie špinavých peňazí #Luiz Inácio Lula da Silva
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy