Walesa odkázal Poliakom: Nenechajte si zobrať to, čo sme pre vás vybojovali

Demonštrácie proti zmenám súdneho systému, ktoré sa konali v sobotu po celom Poľsku, mali aj jedného exkluzívneho hosťa - ikonu boja proti komunizmu a bývalého poľského prezidenta Lecha Walesu.

23.07.2017 08:43 , aktualizované: 21:08
polsko, protest, demonštrácia, Foto: ,
Demonštrácie proti kontroverznej novele zákona pritiahli tisíce poväčšinou mladých Poliakov.
debata (43)

V jeho rodnom Gdansku, kde sa konala jedna z demonštrácií, Poliakov z pódia vyzval, aby si nenechali ukradnúť slobodu. Demonštrácie proti kontroverznej novele zákona sa neskôr večer konali aj vo Varšave, Krakove a ďalších poľských mestách a pritiahli tisíce poväčšinou mladých Poliakov.

Návrh zákona, ktorý zavádza zmeny v systéme poľských súdov, podľa Walesu ohrozuje tradičné rozdelenie moci na legislatívnu, výkonnú a súdnu, čo bola podľa neho jedna z hlavných vecí, ktoré on, jeho hnutie Solidarita a ďalší bojovníci proti komunizmu koncom minulého storočia pre krajinu vybojovali. „Musíte použiť všetky dostupné prostriedky na to, aby ste uchovali, čo sme pre vás vybojovali,“ vyzval Walesa Poliakov a dodal, že tento ich boj bude vždy podporovať.

Kontroverzný návrh zákona prešiel už oboma komorami poľského parlamentu, podpísať ho ešte musí prezident Andrzej Duda, ktorý je momentálne na dovolenke. Proti novelizácii zákona protestuje nielen poľská opozícia, ale aj zahraničie. Niektorí predstavitelia Európskej únie už pohrozili Poľsku sankciami, znepokojenie v súvislosti s týmto zákonom vyslovilo aj americké ministerstvo zahraničných vecí. Šéf Európskej rady, bývalý poľský premiér Donald Tusk už požiadal v tejto veci o stretnutie poľského prezidenta Dudu, ten zatiaľ na ponuku nereagoval.

Poľskú vládu naopak v sobotu podporil maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý jej v sobotu počas návštevy v Rumunsku odkázal, nech sa nenechá odradiť „inkvizičnou kampaňou“ zo strany Bruselu a vyhlásil, že Budapešť Varšave pomôže všetkými dostupnými spôsobmi.

Poľská opozícia aj zahraniční kritici sa obávajú, že vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) si chce novelou zákona zaručiť možnosť ovplyvňovať poľské súdnictvo, ako sa jej zachce.

Zákon okrem iného predpokladá odvolanie všetkých sudcov Najvyššieho súdu okrem tých, ktorých vybralo ministerstvo spravodlivosti a schválil prezident. Ďalej napríklad zavádza disciplinárny senát, ktorý by mal na podnet ministerstva spravodlivosti posudzovať mravnú bezúhonnosť sudcov.

PiS odmieta akúkoľvek kritiku zo zahraničia či z radov domácej opozície. Poľská premiérka Beata Szydlo sa nechala počuť, že zákon je vnútornou záležitosťou Poľska a jej vláda tlaku zo zahraničia neustúpi.

Predseda PiS a bývalý poľský premiér Jaroslaw Kaczynski, o ktorom znalci poľskej scény tvrdia, že je hlavným hýbateľom diania vo Varšave a premiérka Szydlová aj prezident Duda sú len ním nastrčené „figúrky“, zákon obhajuje ako nástroj na vysporiadanie sa s komunistickou minulosťou. Argumentuje, že poľské súdnictvo je ešte stále prerastené sudcami, ktorí vyštudovali a pôsobili za komunizmu a podľa toho aj rozhodujú.

Poliaci žiadajú prezidenta, aby vetoval zmeny v súdnictve

Tisíce prívržencov poľskej opozície už ôsmy deň v rade protestujú v uliciach Varšavy a iných poľských miest proti snahám poľskej vlády oklieštiť nezávislosť súdnictva. V nedeľu sa tisícky demonštrantov vybrali s vlajkami Európskej únie a Poľska pred sídlo poľského prezidenta Andrzeja Dudu a žiadali ho, aby nepodpísal kontroverznú novelu zákona, ktorá zavádza ďalekosiahle zmeny v poľskom súdnictve. Novela zákona prešla už oboma komorami poľského parlamentu a čaká už len na podpis Dudu.

Proti novelizácii zákona protestuje nielen poľská opozícia, ale aj zahraničie. Niektorí predstavitelia Európskej únie už pohrozili Poľsku sankciami, znepokojenie vyslovilo aj americké ministerstvo zahraničných vecí. Šéf Európskej rady, bývalý poľský premiér Donald Tusk už požiadal v tejto veci o stretnutie poľského prezidenta Dudu, ten zatiaľ na ponuku nereagoval.

43 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Lech Walesa