Japonku uhryzla mačka infikovaná kliešťom, žena zomrela

Japonská žena zomrela na kliešťami prenášané ochorenie po tom, ako ju pohrýzla infikovaná mačka. Podľa odborníkov ide pritom o prvý prenos takejto choroby z cicavca na človeka.

25.07.2017 11:09
kliešť, kvety, lúka, jar Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Ako informovalo japonské ministerstvo zdravotníctva, päťdesiatnička sa snažila slabej zatúlanej mačke pomôcť, a tá ju pritom uhryzla. Žena o desať dní zomrela na hemoragickú horúčku s trombocytope­nickým syndrómom (v angličtine Severe Fever with Thrombocytopenia Syndrome, SFTS), ktorú prenášajú kliešte v Číne, Kórei a Japonsku. Keďže lekári na jej tele nenašli žiadne stopy po uhryznutí kliešťom, predpokladajú, že ju dostala od infikovanej mačky.

Miera úmrtnosti pri tomto ochorení dosahuje okolo 30 percent a u ľudí starších ako 50 rokov je SFTS mimoriadne vážne. Hlavnými klinickými príznakmi choroby sú horúčka, zvracanie, hnačka, zlyhanie viacerých orgánov či zníženie počtu krvných doštičiek. Podľa japonských médií sa SFTS v krajine objavila po prvý raz v roku 2013. Ministerstvo zdravotníctva varovalo, že aj napriek tomu, že takéto úmrtie je veľmi ojedinelé, ľudia by mali byť opatrní pri kontakte so zvieratami v zlej telesnej kondícii.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #kliešť #mačka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy