Poľský prezident Duda podpísal zákon z poľskej reformy súdnictva

25.07.2017 17:11
andrzej duda
Poľský prezident Andrzej Duda sa vzpiera vládnej strane PiS, z ktorej sám vzišiel, no zákon poľskej reformy súdnictva nevetoval. Autor: ,

Poľský prezident Andrzej Duda dnes podpísal jeden z trojice nedávno parlamentom schválených zákonov, ktoré sú súčasťou reformy poľskej justície, kritizovanej Európskou úniou i domácou opozíciou.

Už v pondelok Duda oznámil, že dve ďalšie právne normy bude vetovať.

Dnes potvrdený zákon meniaci fungovanie všeobecných súdov v krajine podľa stránok prezidentského úradu dáva ministrovi spravodlivosti právo menovať a odvolávať predsedu a podpredsedu súdov, u predsedov súdov po konzultácii s národnou sudcovskú radou. Podľa kritikov je takýto postup protiústavný. V Poľsku je navyše minister spravodlivosti, ktorým je v súčasnosti Zbigniew Ziobro, zároveň generálnym prokurátorom.

Duda zákon podpísal napriek tomu, že ho v pondelok večer rad Poliakov na demonštráciách žiadal, aby svojim vetom zablokoval aj túto právnu normu. Postup poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá rýchlo a bez ohľadu na námietky opozície mení podobu justície v krajine, vyvolal nielen pokračujúce demonštrácie v Poľsku, ale aj protesty v rámci Európskej únie. Európska komisia sa stavom vlády práva v Poľsku bude zaoberať v stredu.

Duda v pondelok oznámil, že sa rozhodol vetovať dva kontroverzné zákony o najvyššom súde a o sudcovskej rade. Uviedol, že poľská justícia potrebuje nápravu. Zmeny je ale podľa neho nutné robiť tak, aby nenastal rozkol v spoločnosti a aby sa ľudia nebáli vlastného štátu. Oba zákony je podľa neho nutné upraviť, aby sa stali prijateľnými, novéé verzie vraj čaká do dvoch mesiacov.

#Poľsko #Andrzej Duda #reforma súdnictva
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku