„Dňom D bude budúci rozpočet,“ pohrozil Poľsku a Maďarsku politik, ktorý je zároveň predsedom Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ). „Kto nedodržiava pravidlá, nemôže byť čistým príjemcom vo výške 14 alebo šiestich miliárd eur, ako sú Poľsko a Maďarsko,“ vyhlásil šéf rakúskej vlády s tým, že Nemci alebo Rakúšania sa na takých nákladoch nebudú chcieť podieľať.
Európska komisia dala v stredu Poľsku mesiac na to, aby začalo uvádzať do súladu s právom únie kontroverznú justičnú reformu v krajine. Inak krajine hrozí začatie procedúry, ktorá môže viesť až k odňatiu hlasovacích práv Poľska v EÚ.
Máme v dome podpaľačov
Kern síce uvítal, že poľský prezident Andrzej Duda „na nátlak občianskej spoločnosti“ odmietol podpísať časť kontroverznej reformy justície. „Máme ale naďalej problém, že s Poľskom a Maďarskom tu máme dve krajiny, ktoré prejavujú len veľmi vlažnú ochotu dodržiavať európske pravidlá. Aj v otázke prerozdeľovania utečencov vidíme, že sa na tom vôbec nezúčastňuje,“ upozornil Kern na druhý problém. To je podľa neho rovnako neprijateľné ako tvrdenie, že v EÚ je neliberálna demokracia a neliberálny spoločenský model.
„Demokracia musí vždy spočívať na liberálnosti a pluralite. My máme v dome podpaľačov. Som rád, že Európska komisia tu úplne rozhodne povedala nie,“ povedal rakúsky kancelár.
Kern už v marci žiadal citeľné krátenie úniových prostriedkov pre štáty, ktoré naďalej odmietajú prijímanie utečencov.
Prerozdeľovanie utečencov na základe kvót odmietajú okrem iných krajiny visegrádskej skupiny (V4). Česko s Poľskom a Maďarskom čelí konaniu Európskej komisie pre to, že nedodržiava svoje povinnosti v súvislosti s programom prerozdeľovania. V utorok dala EK krajinám mesiac na reakciu, inak vec môže skončiť žalobou na úniovom súde.
Dve možnosti vývoja vo Varšave a Budapešti
S poukázaním na nacionálno-konzervatívnu vládu vo Varšave a Budapešti Kern vidí dve možnosti vývoja. „Prvou možnosťou je, že budú tieto režimy alebo vlády odstránené vo voľbách – potom sa problém vyrieši. Vzhľadom na to, čo sa práve deje s opozíciou a slobodou tlače, tú nemusíme mať žiadne prehnané nádeje,“ poznamenal Kern. Preto sa podľa neho ponúka otázka, ako tieto krajiny prinútiť k tomu, aby sa opäť zapojili do „spoločnej európskej politiky“. Ako páka tu podľa neho prichádzajú práve transfery v rámci EÚ.
Turecko prekročilo všetky červené línie
Rakúsky kancelár tiež potvrdil nekompromisný postoj svojej krajiny voči prípadnému členstvu Turecka v EÚ. Podľa Kerna musí byť legitímne povedať: „Jednoducho nie ste kandidátom na členstvo.“
Rakúsko patrí medzi najostrejších kritikov Ankary v dvadsaťosmičke a presadzuje zmrazenie rozhovorov o členstve s Tureckom.
„Z čisto ekonomických dôvodov by Európa nikdy v živote nemohla stráviť pripojenie Turecka. Ako by to malo fungovať?“ vyhlásil rakúsky politik. Turecko podľa neho „prekročilo takmer všetky červené línie“ v otázkach, ako je zaobchádzanie s bojovníkmi za ľudské práva, novinármi alebo opozičnými poslancami.