V Třinci zhorel drevený kostol zo 16. storočia

V českom meste Třinec v okrese Frýdek-Místek zhorel v noci na stredu drevený kostol Božieho tela zo 16. storočia, informuje portál iDNES.cz. Pri požiari zasahovalo desať jednotiek hasičov, informoval hovorca moravskosliezkych hasičov Petr Kůdela a dodal, že oheň nikoho nezranil. Predbežný odhad spôsobených škôd je niekoľko desiatok miliónov českých korún. Historická hodnota je však podľa Kůdelu nevyčísliteľná.

02.08.2017 12:53
debata (2)

Na požiar upozornil alarm krátko po polnoci. Po príchode hasičov už silno horel. „Oheň dostali hasiči pod kontrolu za necelú hodinu,“ uviedol hovorca a dodal, že hasenie pokračovalo do stredajšieho rána. Podľa predbežných informácií oheň vypukol zvonka kostola. „To drevo bolo také spálené, že muselo horieť dlhšie. Ak by to bolo zvnútra, alarm by sa spustil skôr,“ uviedol miestny kňaz Kazimierz Plachta a vysvetlil, že zhorelo takmer všetko a požiar poškodil aj kríž pred kostolom.

Ako sa vyjadrila starostka mesta Věra Palkovská, požiar už je predmetom vyšetrovania. Presná príčina ešte nie je známa, podľa nej ho mohol spôsobiť oheň zo sviečok pred kostolom, pričom sa na tom zrejme podieľal silný vietor. Starostka už komunikovala so zástupcami ostravsko-opavského biskupstva, ktorí spomenuli možnosť vybudovania nového kostola na tom istom mieste.

Kostol, ktorý stál v mestskej časti Guty, bol najstarším dochovaným dreveným kostolom v regióne Tešínsko. Svätostánok, ktorý obsahoval aj pôvodné vybavenie a obrazy z prvej polovice 16. storočia, bol pôvodne luteránsky a od 17. storočia patril katolíkom. V rokoch 2012 – 2014 prešiel rekonštrukciou.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #požiar #kostol #Třinec