Ako trávia letné prázdniny ukrajinské deti? Vojenským výcvikom!

Miesto kúpania sa a hrania volejbalu strávili stovky detí vo vojnou rozštiepenej Ukrajine tohtoročné leto zdokonaľovaním sa v umení vojny.

05.08.2017 13:21
debata

Potom, čo vražedný konflikt na východe vstúpil do tretieho roka, niektorí rodičia sa starajú o to, aby ich deti boli pripravené bojovať proti proruským separatistom, napísala agentúra AP.

V bojoch medzi Ruskom podporovanými separatistami a vládnymi jednotkami na východe Ukrajiny bolo od roku 2014 zabitých skoro 10-tisíc ľudí a napriek tomu, že má platiť prímerie, prakticky denne stále umierajú či sú zraňovaní vojaci i civilisti.

Deti tu zosilnejú a skrotnú.
Iryna Švecová, matka trinásťročného chlapca

Členovia dobrovoľníckeho práporu Azov, ktorí sa preslávili svojimi krajne pravicovými názormi a bojovaním na východnom fronte, vypracovali dvojtýždňový vojenský program pre deti. Výcvik v siedmich táboroch po celej krajine už absolvovalo viac ako 850 detí.

Obvinení z porušovania ľudských práv

Azov, ktorý je formálne súčasťou Ukrajinskej národnej gardy, spadajúci pod ministerstvo vnútra, je de facto súkromná armáda, ktorú pôvodne platil oligarcha Ihor Kolomojskyj. Súčasné zdroje financovania nie sú známe a jednotka tvrdí, že spolieha na súkromné ​​dary.

Jeden zo symbolov detského vojenského tábora -... Foto: SITA/AP, Efrem Lukatsky
výcvik, deti, ukrajina, armada, tabor Jeden zo symbolov detského vojenského tábora - ruka zovretá v päsť pri hrudi.

Členovia jednotky čelili mnohým obvineniam z porušovania ľudských práv vo vojnovej oblasti.

Medzinárodná organizácia Human Rights Watch a Amnesty International v spoločnej správe vlani uviedli, že získali dôveryhodná svedectvo o mučení a „ďalších ohavných zločinoch“, ktorých sa dopúšťajú ukrajinské dobrovoľnícke jednotky vrátane Azov.

Výcvik, ktorý sa zameriava na bojové športy a telesné cvičenia, je presiaknutý nacionalistickými ideami.

+3

Symbol podobný tomu nacistickému

„Ukrajina, svätá otčinov hrdinov, vstup do môjho srdca!“ spieva pri vztyčovaní ukrajinskej vlajky stovka detí v maskovacích uniformách v tábore kúsok od Kyjeva. Každé z nich pritom na srdci drží ruku zovretú v päsť.

Velitelia Azov dôrazne odmietajú obviňovanie z neonacizmu. Znak jednotky sa však výrazne podobá heraldickému znaku vlčí hák (Wolfsangel), ktorý za druhej svetovej vojny široko používali nacistické divízie. Prápor však tvrdí, že ide o pretnutie písmen „N“ a „I“ znamenajúce „národná idea“.

Deti pripravené na život vo vojne

Krajne pravicové názory ale nedesia rodičov, ktorí zvyčajne platia ekvivalent 120 dolárov (asi 101 eur), aby ich dieťa strávilo dva týždne s potetovanými bojovníkmi, behalo po lese s atrapami pušiek a robilo kľučky.

„Deti tu zosilnejú a skrotnú,“ tvrdí Iryna Švecová, matka trinásťročného chlapca, ktorý sa zúčastnil tábora pri Kyjeve.

Mnoho rodičov hovorí, že im robí dobre poznanie, že ich deti sú dobre pripravené na život v krajine, ktorá je vo vojne.

Anton Krjuk, otec dvanásťročného chlapca, ktorý bol na tábore v júli, dúfa, že jeho dieťa nebude musieť ísť do vojny na východe. Zároveň ale hovorí: "Kým toto šialenstvo s Ruskom neskončí, mal by syn vedieť, ako brániť svoju vlasť. Môžeme sa spoliehať len na seba.

debata chyba
Viac na túto tému: #deti #dieťa #armáda #výcvik #Ukrajina #Vojenský tábor #letné prázdniny