Izrael plánuje zakázať al-Džazíru, zákonom ju chce umlčať nadobro

Izrael plánuje zakázať panarabskú televíziu al-Džazíra, ktorú obviňuje z podnecovania násilia. Minister komunikácií Ajúb Kara sa vyjadril, že odoberie akreditácie všetkým redaktorom al-Džazíry, čím im zabráni pracovať v Izraeli.

06.08.2017 19:23
Ajúb Kara Foto: ,
Izraelský minister komunikácií Ajúb Kara.
debata (23)

Káblových a satelitných operátorov už podľa vlastných slov minister požiadal, aby zablokovali vysielanie televízie. V krajine tiež pripravujú zmenu zákona, ktorá by im umožnila televíziu zakázať úplne. Neuviedol však v akom časovom horizonte tieto kroky plánujú podniknúť.

Vedenie al-Džazíry, ktorá sídli v katarskej Dauhe, zatiaľ nereagovalo na žiadosť agentúry AP o reakciu. Jej kanály v arabčine a angličtine však o udalostiach informovali. Šéf jeruzalemskej pobočky televízie Walid al-Omari sa vo vysielaní vyjadril, že ho izraelské úrady ešte o ničom neinformovali.

Al-Džazíra, ktorú financuje katarská vláda, je tiež tŕňom v oku arabských krajín, ktoré začiatkom júna prerušili styky s Katarom, pričom ho obvinili z podpory extrémistických skupín. Saudská Arábia a Jordánsko zatvorili miestne pobočky televízie, zatiaľ čo v Saudskej Arábii, Spojených arabských emirátoch, Egypte a Bahrajne zablokovali kanál i s ním súvisiace stránky.

„V poslednom čase takmer všetky krajiny v našom regióne rozhodli, že Al-Džazíra podporuje terorizmus a náboženskú radikalizáciu. A keď sa pozrieme na všetky tieto krajiny, ktoré potvrdili, že Al-Džazíra je nástrojom Islamského štátu, Hamasu, Hizballáhu a Iránu, a my sme jediní, čo to neurobili, potom tu panuje nejaký klam,“ konštatoval Kara.

Podobne sa nedávno vyjadril aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý pohrozil, že zatvorí pobočku panarabskej televízie v Jeruzaleme, pretože podľa neho podnecuje násilie v súvislosti s napätou situáciou na Chrámovej hore.

Niekoľkokrát už podľa vlastných slov apeloval na orgány činné v trestnom konaní a žiadal zatvorenie jeruzalemskej redakcie al-Džazíry. Ak sa tak vraj nestane v dôsledku výkladu práva, bude pracovať na zmene zákonov, ktoré povedú k vyhosteniu al-Džazíry z Izraela.

Sídlo panarabskej televízie al-Džazíra v... Foto: Reuters, RONEN ZVULUN
al-Džazíra Sídlo panarabskej televízie al-Džazíra v izraelskom Jeruzaleme.

Al-Džazíra, ktorá vznikla v roku 1996, bola prvou arabskou satelitnou spravodajskou televíziou, ktorá ponúkla širšie spektrum názorov v priestore cenzurovaných štátnych médií v regióne a podrobne informovala o udalostiach Arabskej jari. Bola tiež prvým arabským kanálom, ktorý dal vo vysielaní priestor izraelským funkcionárom a komentátorom. Izrael ju však dlhodobo obviňuje zo zaujatej prezentácie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #zákaz #Televízia #Al-Džazíra
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy