Ruské vlaky obídu Ukrajinu, na rade je plyn

, , , 08.08.2017 09:50, aktualizované: 09.08.2017 11:42

Ukrajina prišla o časť tranzitu ruských vlakov. Rusko na juhovýchodnej hranici s Ukrajinou postavilo novú železnicu medzi obcami Žuravka a Millerovo. Nové koľajnice nahrádzajú trať zo sovietskej éry. Ukrajina v budúcnosti môže prísť aj o tranzit plynu prostredníctvom plynovodu Nord Stream II na dne Baltského mora, ktorého výstavbu Rusi preferujú napriek protestom Ukrajiny aj Slovenska.

Železnicu Žuravka-Millerovo v dĺžke 277 km začali stavať v roku 2015. Na jej stavbe pracovalo viac ako 1700 vojakov s viac ako 700 kusmi techniky, jeden vojak tu prišiel o život. Počas stavby trate našli sedem leteckých bômb z čias druhej svetovej vojny.

Podľa ruského ministra obrany Sergeja Šojgu má nová trať obrovský význam pre intenzívnu a bezpečnú prepravu južným smerom. Pôvodná trať v istom úseku kopírovala hranice medzi Ukrajinou a Ruskom, pričom následne niekoľko kilometrov viedla cez ukrajinské územie a až následne sa vrátila do Ruska.

Na stavbe dvojkoľajnej a elektrifikovanej trate sa podieľala vojenská jednotka, ktorú minister obrany vyznamenal. Brigáda vznikla podľa serveru Newsru.com krátko ešte po druhej svetovej vojne, aby plnila „úlohy štátneho významu“, ako bola stavba Bajkalsko-amurskej magistrály, železnice do prístavu Novorossijsk, oprava tratí v Čečensku a v Abcházsku či obnova infraštruktúry na anektovanom Kryme.

Železnicu Žuravka-Millerovo v dĺžke 277 km začali stavať v roku 2015. Na jej stavbe pracovalo viac ako 1700 vojakov.

Nová trať však priamo ovplyvní len tranzit vlakov zo severu na juh. Ruské a čínske vlaky na Slovensku daná železnica neovplyvní. Cez Slovensko stúpa intenzita vlakov z Číny. Šéf Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) Martin Vozár v rozhovore pre Pravdu povedal, že podľa plánu by cez Slovensko mali jazdiť kontajnerové vlaky z Číny každý týždeň. Krajina chce do Európy poslať do roku 2020 až 5-tisíc vlakov ročne.

Rusko má však v pláne obchádzať Ukrajinu. Ruský plynárenský gigant Gazprom spolu s niektorými európskymi krajinami plánuje financovať výstavbu plynovodu Nord Stream II, ktorý by odklonil tranzit plynu z Ukrajiny. Plyn by však navyše obišiel aj územie Slovenska. Ukrajina by vďaka novému plynovodu prišla ročne o dve miliardy dolárov. Do rokovaní o plynovode v júni vstúpila aj Európska komisia, ktorá chce zatlačiť na zachovanie dlhodobého tranzitu plynu cez Ukrajinu aj po roku 2019.

(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)

Krajiny Európskej únie majú definitívne odklepnúť mandát komisie na rokovania o plynovode na jeseň počas predsedníctva Estónska. Krajina, ktorá v tom čase predsedá Európskej komisii, patrí k odporcom výstavby plynovodu.

Vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou sa prudko zhoršili v roku 2014 po zvrhnutí proruského prezidenta prozápadnými demonštrantmi v Kyjeve. Rusko následne zabralo polostrov Krym a vypukol ozbrojený konflikt medzi Ruskom podporovanými separatistami a ukrajinskými vládnymi vojskami v ruskojazyčnej oblasti Donbasu na východe Ukrajiny. Konflikt si od apríla 2014 vyžiadal viac ako 10-tisíc mŕtvych.

Agentúrnu správu sme vymenili za autorský článok denníka Pravda.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#železnica #Ukrajina #Rusko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk