Maduro Trumpovi: Tu ma máš, keď sa tak zaujímaš o Venezuelu

11.08.2017 12:08

Prezident Venezuely Nicolás Maduro vyjadril želanie stretnúť sa osobne so svojím americkým náprotivkom Donaldom Trumpom.

Venezuelskému Ústavodarnému zhromaždeniu to povedal, že už začal rokovania, aby sa schôdzka mohla uskutočniť počas zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, ktoré sa v New Yorku začne 12. septembra. „Tu ma má, keď sa tak zaujíma o Venezuelu,“ odkázal podľa serveru BBC Maduro Trumpovi.

Prezident Venezuely Nicolás Maduro počas...
Prezident Venezuely Nicolás Maduro počas zasadnutia Ústavnodarného zhromaždenia. Autor: SITA/AP, Ariana Cubillos

Spojené štáty od konca júla uvalili sankcie na tri desiatky venezuelských činiteľov vrátane Madura a kritizujú tamojšiu vládu za potláčanie opozičných protestov. Maduro povedal, že sa usiluje o nadviazanie telefonického kontaktu s Trumpom, osobne by sa chcel stretnúť v septembri v New Yorku.

Venezuelský prezident tiež obvinil zahraničných „imperialistov“ z pokusov zasahovať do diania v jeho krajine. Následne kritizoval aj svetové médiá, napríklad BBC a CNN označil za manipulátorov informácií. Od Ústavodarného zhromaždenia, prevažne tvoreného jeho stúpenci, sa mu podľa BBC dostalo opakovaných ovácií postojačky.

Protesty v Caracase.

Novozriadené Ústavodarné zhromaždenie je podľa Madura nadradené všetkým zložkám vlády vrátane prezidentského úradu a má zjednotiť venezuelské obyvateľstvo v procese tvorby novej ústavy.

Opozícia, ktorá má pod kontrolou parlament, nový orgán považuje za nástroj rozšírenie prezidentovho vplyvu a neuznáva jeho legitimitu. Kroky nového orgánu nemieni uznať ani 11 krajín Latinskej Ameriky a Kanada.

Protivládne demonštrácie sú teraz v hlavnom meste Caracase takmer na dennom poriadku, pri nepokojoch vo Venezuele zomrelo od apríla vyše 120 ľudí.

#Venezuela #Valné zhromaždenie OSN #USA #OSN #Nicolas Maduro #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk