Trump svojím vyjadrením nadviazal na ostrú rétoriku posledných dní, počas ktorých Severná Kórea sľúbila pripraviť podrobný plán útoku na americký tichomorský ostrov Guam. Trump na Twitteri uviedol, že by si vodca KĽDR Kim Čong-un mal tento plán rozmyslieť.
„Vojenské riešenia sú teraz úplne v hre a my máme prst na spúšti, ak by Severná Kórea konala nerozumne. Dúfajme, že si Kim Čong-un zvolí inú cestu!“ napísal dnes šéf Bieleho domu.
Spor medzi USA a KĽDR sa vyhrotil po sérii severokórejských raketových testov. Pchjongjang nedávno pohrozil, že disponuje balistickou strelou schopnou dosiahnuť akéhokoľvek miesta na americkom území. Trump potom prišiel so sériou ostrých výrokov, v ktorých KĽDR okrem iného varoval pred „ohnivou zlobou, akú svet nevidel“.
Americký minister obrany Mattis uprednostňuje diplomaciu
Podľa amerického ministra obrany Jamesa Mattisa by však vojna so Severnou Kóreou bola katastrofou a Spojené štáty stále uprednostňujú diplomatické riešenie sporu.
Americká diplomacia podľa neho robí v prístupe ku KĽDR pokroky, uviedla agentúra AP. Zároveň však citovala nemenovaných amerických činiteľov, ktorí potvrdili, že USA pokračujú v príprave rozsiahleho vojenského cvičenia s juhokórejskou armádou, ktoré Pchjongjang označuje za prípravu na vojnu.
Napäté vzťahy medzi oboma krajinami sa vyhrotili po tom, čo prezident Donald Trump opakovane pohrozil KĽDR možným úderom v prípade pokračovania vyhrážok. Pchjongjang naproti tomu oznámil, že chystá podrobný plán raketového útoku na americký tichomorský ostrov Guam.
Ako často vidíte Francúzsko, Čínu, Rusko a USA v nejakej veci hlasovať jednomyseľne?James Mattis, minister obrany USA
Mattis počas návštevy Kalifornie vyhlásil, že je jeho povinnosťou ako ministra obrany byť pripravený na možný konflikt, ktorý by podľa neho bol bezpochyby katastrofou. Minister zahraničia Rex Tillerson a veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová však vedú rokovania, ktoré „majú diplomatický ťah a dosahujú diplomatické výsledky“, povedal Mattis.
Najviditeľnejším výsledkom diplomatických akcií v posledných dňoch bolo rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN o nových sankciách proti KĽDR. „Ako často vidíte Francúzsko, Čínu, Rusko a USA v nejakej veci hlasovať jednomyseľne?“ naznačil Mattis, v čom vidí spomínané pokroky.
USA neustúpi
Americkí vojenskí predstavitelia potvrdili, že USA neustúpi od príprav každoročných spoločných manévrov s juhokórejskými jednotkami. Vzdušné, pozemné a námorné cvičenie by malo prebehnúť od 21. do 31. augusta a zúčastnia sa ho desaťtisíce vojakov oboch krajín.
Kým Washington manévre označuje za test pripravenosti na obranu proti prípadnej agresii KĽDR, Pchojongjang hovorí o ohrození vlastnej bezpečnosti a zvyčajne reaguje novými raketovými testami.
Merkelová apeluje na použitie diplomacie
Nemecká kancelárka Angela Merkelová nevidí žiadne vojenské riešenia sporov okolo Severnej Kórey. Na tlačovej konferencii v Berlíne tiež povedala, že eskalácia vo vyjadrovaní politikov je zlou odpoveďou. Uprednostňuje diplomaciu.
Situácia okolo komunistickej KĽDR sa v posledných dňoch vyhrotila po tom, čo sa Pchjongjang a Washington začali navzájom vyhrážať vojnou. Vojenským riešením sporu opakovane pohrozil americký prezident Donald Trump pre prípad, že Severná Kórea nebude jednať rozumne.
„Nevidím žiadne vojenské riešenie tohto konfliktu,“ uviedla nemecká kancelárka po rokovaní s vysokým komisárom OSN pre utečencov Filippom Grandiom a šéfom Medzinárodnej organizácie pre migráciu Williamom Swingom. Podľa Merkelovej je naopak potrebná vytrvalá diplomatická práca a veľmi úzka spolupráce USA, Číny, Južnej Kórey a Japonska. Nemecko je pripravené na nájdení riešenia intenzívne spolupracovať.
„Eskalácie vo vyjadrovaní považujem za zlú odpoveď,“ podotkla Merkelová. Tradične vyhrotené výroky severokórejského vodcu Kim Čong-una v poslednom čase akoby americký prezident napodobňoval. KĽDR napríklad varoval pred „ohnivou zlobou, akú svet nevidel“.