Pri americkom nálete zomrel emir IS pre oblasť Afganistanu

13.08.2017 14:13

Niekoľko vysokopostavených príslušníkov teroristickej organizácie Islamský štát (IS) zomrelo pri americkom nálete v Afganistane. S odvolaním sa na informácie americkej armády o tom informovala agentúra Reuters.

Jedným z mŕtvych je tiež Abdul Rahmán, emir IS pre oblasť Pakistanu a Afganistanu, tvrdia Američania.

„Smrť Abdula Rahmána zasadzuje ďalšiu ranu vedeniu tejto odnože IS,“ povedal generál John Nicholson, ktorý velí americkým i medzinárodným silám v Afganistane. Pri štvrtkovom nálete vo východnej provincii Kunar zomreli traja ďalší členovia vedenia odnože IS v oblasti pokrývajúcu Pakistan a Afganistan. Nicholson dúfa, že bojovníci IS v Afganistane budú tento rok porazení.

V júli zahynul pri americkom nálete v tej istej provincii Abú Saíd, predchodca Abdula Rahmána. Od roku 2016 už zabili štyroch emirov IS v Afganistane.

V apríli Američania zvrhli na jaskynný komplex na východe krajiny svoju najsilnejšiu nejadrovú bombu GBU-43 s približne 11 tonami výbušniny. Pri útoku zomrelo najmenej 90 bojovníkov IS.

Hnutie IS, ktoré donedávna ovládalo značné územia v Iraku a Sýrii, začalo byť postupne aktívne aj v Afganistane a v susednom Pakistane. Pripája sa k nemu extrémistov, ktorí sa doteraz hlásili k islamistickému hnutiu Taliban či k teroristickej organizácii Al-Kajdá. Dominantnou islamskou silou v Afganistane zostáva povstalecké hnutie Taliban.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Afganistan #Taliban #al-Kajdá #Islamský štát
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku