Maduro nariadil po Trumpových vyjadreniach vojenské cvičenie

Venezuelský prezident Nicolás Maduro nariadil na 26. a 27. augusta v krajine vojenské cvičenia. Reagoval tak na piatkové vyjadrenie jeho amerického kolegu Donalda Trumpa, ktorý uviedol, že nevylučuje vojenský zásah vo Venezuele v reakcii na uzurpovanie moci tamojším lídrom. Toto vyjadrenie sa stretlo s kritikou ostatných štátov Latinskej Ameriky aj venezuelskej opozície.

15.08.2017 07:27
Maduro Foto: ,
Venezuelský prezident Nicolás Maduro. Ilustračné foto.
debata (5)

Počas svojho príhovoru sa v pondelok Maduro vyjadril, že Venezuelčania musia byť pripravení chrániť krajinu pred imperializmom. „Venezuelská zem je posvätná a nikdy by sa jej nemala dotknúť imperialistická topánka Amíkov,“ uviedol na zhromaždení jeho vládnych podporovateľov v Caracase, ktoré vysielala tamojšia televízia. „Pripravme sa na ochránenie mieru tankami, lietadlami a zbraňami. Nech zradcovia krajiny počúvajú dobre, dal som rozkaz vrchnému veliteľovi Bolívarových národných ozbrojených síl, aby začal prípravy na občiansko-vojenské cvičenie,“ dodal.

Venezuelská zem je posvätná a nikdy by sa jej nemala dotknúť imperialistická topánka Amíkov.
Nicolas Maduro

V tejto súvislosti sa v televízii objavil aj minister obrany Vladimir Padrino, ktorý sa ozval z vojenskej základne. Varoval USA pred kradnutím venezuelských ropných rezerv a opozíciu z rozpoltenosti. „Toto nie je čas na úvahy, buď ste venezuelský patriot, alebo ste proamerický,“ vyhlásil.

Venezuela čelí zhoršujúcej sa politickej kríze, pričom od apríla v krajine počas protivládnych protestov zahynulo viac ako 120 ľudí. Maduro sa snaží o zmenu ústavy, ktorú má zabezpečiť nové ústavodarné zhromaždenie. Cieľom je upevnenie vládnej moci, tieto snahy preto vyvolali ostrú medzinárodnú kritiku. Trumpova administratíva označila Madura za „diktátora“ a uvalila naňho, ako aj na dve desiatky ďalších venezuelských predstaviteľov, sankcie. Venezuelský líder však tvrdí, že sa USA nepodriadi.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Venezuela #vojenské cvičenie #Nicolas Maduro #Donald Trump
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy