Za polárnym kruhom má vzniknúť rekordné dátové centrum

V nórskom meste Ballangen, ktoré sa nachádza za polárnym kruhom, má vzniknúť najväčšie dátové centrum na svete.Uviedla to na svojich internetových stránkach BBC.

16.08.2017 08:30
dátové centrum, Ballangen, Nórsko Foto:
Prirodzene studená klíma a množstvo čerstvej ľadovej vody predurčuje Ballangen na výstavbu obrovského dátového centra.
2

Americko-nórska firma Kolos, ktorá za projektom stojí, tvrdí, že chladný vzduch a množstvo vodných elektrární v oblasti pomôžu udržať náklady na energiu v centre na nízkej úrovni.

Oblasť však tiež trpí najvyššou mierou chorobnosti v regióne, čo môže byť spojené s ťažbou v minulosti.

Firma Kolos uviedla, že už na projekt získala od nórskych súkromných investorov niekoľko miliónov dolárov. Avšak stále rokuje s americkou investičnou bankou, aby si zaistila zvyšné potrebné peniaze.

Pre projekt bude potrebné hlavne obrovské množstvo energie. V počiatkoch Kolos odhaduje, že bude odoberať asi 70 megawattov (MW) elektrickej energie. Do desiatich rokov však chce pridať ďalšie servery a spotreba by mala stúpnuť na viac ako 1000 MW. Väčšina veľkých dátových centier v súčasnosti potrebuje menej ako 200 MW.

Centrum sa má rozkladať na ploche 600-tisíc metrov štvorcových a bude mať štyri podlažia. To je väčšia rozloha než má súčasné najväčšie dátové centre v čínskom Lang-fang. Mohlo by ho však prekonať iné centrum v Nevade, o ktorého výstavbe sa uvažuje.

Výhodou pre nové centrum by mala byť aj skutočnosť, že v minulosti bolo okolo miestnej železnice postavené kvôli preprave železnej rudy do Švédska položené obrovské množstvo optických káblov. Nórska vláda a EÚ tiež nedávno investovali do výstavby veľkých priehrad pre projekty hydroelektrární. V okolí je aj niekoľko veterných elektrární.

„Sú to bez preháňania najnižšie náklady na energiu v Európe a 100 percent energie je obnoviteľné na jednej z najstabilnejších sietí na svete,“ povedal BBC jeden z riaditeľov Kolosu Mark Robinson. "Je to v oblasti planéty, ktorá je prirodzene chladná a má ideálnu vlhkosť, takže môžeme udržať servery studené, bez toho aby sme ich museli umelo ochladzovať.

Má to neobmedzený prístup k čerstvej, čistej, studenej vode ako sekundárnemu chladiacemu zdroju," dodal. Upozornil tiež, že blízko je univerzita, ktorú ročne opustí približne 200 technologických študentov. Myšlienkou je, že by tu niektorí mohli pracovať.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Nórsko #dátové centrum #polárny kruh #Ballangen