Turecko nepovolí sformovanie kurdského štátu, zopakoval Erdogan

23.08.2017 16:03
Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Autor:

Turecko nedovolí, aby na jeho južnej hranici so Sýriou vznikol kurdský štát. Povedal to prezident Recep Tayyip Erdogan. Ankara tiež nechce, aby iracký autonómny Kurdistan robil plánované referendum o nezávislosti.

Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Çavuşoglu dnes povedal, že predstaviteľov irackých Kurdov požiada, aby referendum o nezávislosti plánované na 25. septembra zrušili. Oznámil to na tlačovej konferencii so svojimi irackými náprotivníkmi v Bagdade; S predstaviteľmi irackých Kurdov sa má stretnúť v severoirackej provincii Irbíl.

S prezidentom irackého Kurdistanu Masúdom Barzánim sa stretol aj americký minister obrany Jim Mattis. Proti referendu o nezávislosti Kurdistanu sú aj Spojené štáty, ktoré sa obávajú, že by preto mohol vzniknúť ďalší konflikt v regióne. Prioritou je boj s teroristickou organizáciou tzv. Islamský štát (IS). Mattis dnes pricestoval do Turecka.

Proti možnému sformovaniu kurdského štátu v severnej Sýrii sa turecký prezident ohradil už v utorok.

„Nedovolíme, aby Strana demokratickej únie (PYD) a (jej ozbrojené krídlo) Ľudové ozbrojené jednotky (YPG) sformovali v severnej Sýrii takzvaný stať,“ povedal Erdogan v prejave v prezidentskom paláci.

Ankara má dlhodobo veľmi negatívny postoj k milíciám YPG a nazýva ich teroristami. Podozrieva ich z úzkej spolupráce s kurdskými separatistmi na juhovýchode Turecka.

„Myslím, že moji kurdskí bratia by nikdy nedovolili, aby v severnej Sýrii a južnom Turecku niečo také vzniklo. V rámci našej krajiny tvoríme jeden národ. Jeden národ, ktorý má 80 miliónov ľudí. Máme jednu vlajku, jednu vlasť a jeden štát,“ Povedal Erdogan. „Kto by chcel tento národ rozbiť, toho pošleme do hrobu,“ dodal.

Bojujú proti IS, v Turecku ich zakázali

Podľa tureckého prezidenta sa strana PYD, ktorá obhajuje záujmy sýrskych Kurdov, a jej milície YPG snažia vybudovať v severnej Sýrii „teroristický koridor“ a dosiahnuť brehy Stredozemného mora. Erdogan povedal, že Turecko proti nim bude postupovať tak isto, ako proti Strane kurdských pracujúcich (PKK). Táto organizácia je v Turecku zakázaná; Zapája sa do boja proti IS v Sýrii a jej členovia sa usilujú o nezávislý kurdský štát.

Erdogan uviedol, že v prípade potreby Turecko zasiahne v severosýrskej oblasti Afrín. Ankara už podľa neho diskutovala o tejto otázke s Iránom a Ruskom.

Turecký prezident sa v prejave tiež ohradil proti tomu, že Spojené štáty milíciám dodávajú zbrane. Aj keď sú USA a Turecko spojencami v NATO, ich názory na YPG sa líšia. Washington vyzbrojuje sily YPG, ktoré bojujú proti militantom z IS v Sýrii a dobývajú ich sýrsku baštu Rakka.

Kurdov označujú za najväčší národom bez štátu. Z 30 miliónov Kurdov žije väčšina z nich v Turecku (14,3 milióna), Iráne (7,8 milióna), Iraku (5,4 milióna) a Sýrii (dva milióny). Jediné autonómne územie s vlastnou administratívou – regionálnou vládou a parlamentom – majú Kurdi od roku 1991 na severe Iraku.

#turecko #Recep Tayyip Erdogan #Kurdistan #Kurdi #Irak
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk