Porošenko by chcel v Donbase vojenskú misiu OSN

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes v Kyjeve hovoril s americkým ministerstvom obrany Jamesom Mattisom o možnosti vojenskej misie OSN v Donbase a o vojenskej podpore Spojených štátov.

24.08.2017 14:11
Petro Porošenko, Brusel, summit EÚ-Turecko Foto: ,
Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
debata (30)

Porošenko to dnes oznámil s tým, že na východnej Ukrajine je najmenej 3000 ruských vojakov. Mattis potom povedal, že Rusko sa snaží prekresliť štátne hranice a že USA neuznávajú ruskú anexiu ukrajinského autonómneho polostrova Krym.

Porošenko povedal, že je spokojný s vývojom v otázke možných dodávok amerických zbraní ukrajinskej armáde. Moskva túto podporu odmieta. Ale Mattis odmietol kritiku Moskvy a povedal, že to nie je provokácia, a že takéto vyzbrojovanie by znamenalo posilnenie obranyschopnosti Ukrajiny. Dodal, že svedomito vyhodnocuje možnosť dodávok zbraní a že o svojom postoji bude informovať amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Mattis tiež hovoril o úsilí USA o diplomatické vyriešenie konfliktu v ukrajinskom Donbase, ktorého časť je pod kontrolou proruských separatistov. V tejto súvislosti poukázal na fakt, že Moskva nedodržiava svoje medzinárodné záväzky vrátane ministerských dohôd, ktoré určujú postup v mierovom riešení na východe Ukrajiny.

Mattis je prvým šéfom Pentagonu, ktorý za posledné desaťročie navštívil Ukrajinu. Okrem oficiálnych stretnutí sa zúčastnil aj vojenskej prehliadky pri príležitosti Dňa nezávislosti. Ukrajina sa osamostatnila od Sovietskeho zväzu v auguste 1991.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #OSN #Ukrajina #Donbas #Petro Porošenko #James Mattis
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy