Juhokórejskí predstavitelia tvrdia, že Pchjongjang zrejme vyskúšal veľké delostrelecké rakety, uviedla AP.
Názory na úspech tohto testu sa líšia. KĽDR čelí sankciám OSN pre svoj raketový program.
Tichomorské ústredie v Pacifiku uviedlo, že tri severokórejské rakety krátkeho dosahu zlyhali.
Guam by nezasiahli
Dve potom, čo preleteli neuvedenú vzdialenosť. Prvá, zdá sa, explodoval takmer okamžite. Žiadna z nich nepredstavovala hrozbu pre americký tichomorský ostrov Guam, na ktorého Pchjongjang hrozil útokom.
Kancelária juhokórejského prezidenta, na druhej strane uviedla, že Severná Kórea pravdepodobne testuje svoj delostrelecký raketový systém o ráže 300 milimetrov.
Juhokórejská armáda nespomenula žiadne zlyhanie vo svojej reakcii na incident. Podľa jej zistení rakety leteli severovýchodne asi 250 kilometrov. Dodala, že boli vypustené z provincie Kangwondo, ktorá leží na hranici medzi dvoma porazenými krajinami. Potom zasiahli Japonské more na východnom pobreží KĽDR, píše agentúra Reuters.
Vyhlásenia v značnom rozpore
Podľa juhokórejského experta citovaného AP, hodnotenie Američanov, že test by mohol zahŕňať balistické rakety, a Juhokórejčanov, že ide o delostreleckú skúšku, sú v značnom rozpore.
Severokórejský raketový systém je totiž na hranici delostrelectva a balistických rakiet, pretože jeho rakety sú samohybné a navádzané. Expert tiež varoval, že test bude vyhodnotený ako neúspešný.
Japonská televízia NHK oznámila, že rakety nepredstavujú hrozbu pre Japonsko.
Severná a Južná Kórea zostávajú technicky v stave vojny. Konflikt v rokoch 1950–1953 bol ukončený iba dohodou o prímerí, nie mierovou zmluvou.
OSN v dôsledku jadrových a raketových testov uložila KĽDR v roku 2006 sankcie. Niekoľkokrát boli sprísnené, ale Pchjongjang nevystúpil z jeho kontroverzného zbrojného programu.