Násilie v Mjanmarsku má sto obetí, tisíce Rohingov utiekli do Bangladéša

27.08.2017 12:49

Násilie, ktoré prepuklo v piatok v mjanmarskom Arakanskom štáte súčasne s koordinovanými útokmi moslimských povstalcov na policajné stanovište, si už vyžiadalo viac ako sto mŕtvych.

Úrady z oblasti evakuovali okolo 4 000 nemoslimských dedinčanov a tisíce príslušníkov menšinového moslimského etnika Rohingov pokračuje v úteku do susedného Bangladéša, napísala agentúra Reuters.

Skupina rohingských utečencov v záchytnom...
Skupina rohingských utečencov v záchytnom tábore na hranici Mjanmarska a Bangladéšu. Autor: Reuters, MOHAMMAD PONIR HOSSAIN

Ozbrojené strety, do ktorých sa proti stovkám povstalcov zapojila armáda, sa počas soboty rozšírili na rad miest Arakanského štátu, ktorý leží na západe Mjanmarska a na severe svojho územia susedí s Bangladéšom. Boje, podľa agentúry Reuters, sa uskutočnili v blízkosti mesta Maundo.

Podľa údajov zverejnených vládou počet obetí na životoch stúpol na 98. Medzi mŕtvymi je podľa úradov 12 príslušníkov bezpečnostných síl, zatiaľ čo počet zabitých rebelov stúplo na osem desiatok.

Generácie Rohingov bez práv a slobôd

Pretrvávajúci konflikt v štáte Arakan naposledy výrazne eskaloval na jeseň minulého roka. Podobné útoky povstalcov vtedy mali za následok rozsiahle ťaženie ozbrojených síl proti Rohingom, kvôli ktorým tvrdosti bola mjanmarská vláda obviňovaná zo závažného porušovania ľudských práv. Z domovov utieklo vtedy viac ako 87-tisíc Rohingov.

Mjanmarsko neuznáva Rohingov ako etnickú skupinu. Tvrdí, že sú ilegálnymi prisťahovalcami zo susedného Bangladéša, aj keď žijú v krajine po celé generácie.

Preto odmietajú zhruba miliónu príslušíkom tohto etnika udeliť občianstvo a vedome obmedzujú ich práva a slobody. Po násilnostiach v roku 2012 boli desiatky tisícov Rohingov vyhnané zo svojich domovov.

#nepokoje #Bangladéš #Mjanmarsko #Rohingovia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku