Obaja prezidenti sa podľa Elyzejského paláca dohodli pokračovať v kontaktoch, aj na ministerskej úrovni, aby prípad mohol čo najskôr dospieť k „pozitívnemu rozuzleniu“, teda k novinárovmu návratu do vlasti.
Nezávislého žurnalistu Loupa Bureaua (27) zadržali 26. júla na iracko-tureckej hranici, pretože pri sebe mal fotografie a nahrávky rozhovorov s kurdskými bojovníkmi milície YPG.
Tých Ankara považuje za teroristov a podozrieva ich z úzkej spolupráce s kurdskými separatistami na juhovýchode Turecka.
Svojvoľné a nezákonné zadržiavanie
K francúzskemu novinárovi sa až po troch týždňoch dostali francúzski konzulárni pracovníci. Petíciu za prepustenie novinára podpísalo takmer 28-tisíc ľuďmi.
Macronova intervencia nasledovala potom, ako turecký sudca v piatok odmietol žiadosť novinára o podmienečné prepustenie.
Proti uväzneniu svojho kolegu protestovali v uplynulých dňoch novinári z francúzskych médií, kritizujúci represie Erdoganovho režimu, ako aj známi intelektuáli, napríklad filozofi Élie Barnavi a Luc Ferry či spisovateľ Marek Halter. Odsúdili „svojvoľné a nezákonné zadržiavanie, ktoré by sa nemalo vyskytnúť v civilizovanej krajine“.
Na tohtoročnom rebríčku slobody tlače od Reportérov bez hraníc sa Turecko umiestnilo na 155. mieste z celkovo 180 krajín.