Merkelová: Nemecko v blízkej budúcnosti nezruší hraničné kontroly

02.09.2017 13:38
Angela Merkelová, Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová zatiaľ nemieni upustiť od hraničných kontrol. Autor: ,

Nemecko v blízkej budúcnosti nebude rušiť hraničné kontroly. Nemecká kancelárka Angela Merkelová to uviedla v rozhovore, ktorý v sobotu uverejnili noviny Rheinische Post.

Už v máji ministerstvo vnútra dalo na vedomie, že ukončenie kontrol na vnútorných hraniciach krajín schengenského priestoru pre migračnú krízu zatiaľ nepripadá do úvahy.

„V dohľadnom čase nemôžeme odvolať hraničné kontroly,“ povedala Merkelová. Na otázku, či takýto postup schválila Európska komisia, odpovedala, že tento orgán EÚ je otvorený nemeckým argumentom.

Nemecko zaviedlo hraničné kontroly s Rakúskom v septembri 2015, v čase, keď sa vyšplhal príliv žiadateľov o azyl do Nemecka. Kontroly, ku ktorým sa okrem Nemecka pridali aj ostatné krajiny schengenského priestoru vrátane Švédska a Rakúska, sa uplatňujú výnimočne. Aktuálna výnimka vyprší 11. novembra.

Na predĺženie povolenia vykonávať pohraničné kontroly dlhodobo trvá bavorská Kresťanská únia (CSU), ktorá je sesterskou stranou kancelárkinej konzervatívnej Kresťanskodemo­kratickej únie (CDU). DPA pripomenula, že asi pred týždňom Merkelová povedala, že Nemecko ustúpi od kontrol, akonáhle bezpečnostné služby uznajú, že už nie sú potrebné.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#EÚ #Nemecko #hraničné kontroly
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku