Trump po telefonáte s Pekingom ohľadom KĽDR: Uvidíme, čo sa stane. USA požadujú ropné embargo

06.09.2017 20:45, aktualizované: 21:39

Vojenská akcia proti Severnej Kórei nie je hlavnou voľbou, ale "uvidíme, čo sa stane," povedal americký prezident Donald Trump po telefonickom rozhovore so svojím čínskym kolegom Si Ťin-pchingom.

Čínsky prezident Trumpovi v telefonickom rozhovore povedal, že Čína sa zameriava na riešenie jadrovej otázky KĽDR prostredníctvom rozhovorov a mierových prostriedkov.

Dodal, že Čína pripisuje veľkú dôležitosť návšteve Trumpa v Číne, ktorá je naplánovaná na tento rok.

Obaja prezidenti diskutovali o situácii na Kórejskom polostrove po tom, čo Severná Kórea uskutočnila v nedeľu šiesty test zbraní hromadného ničenia – vodíkovej bomby.

Americký prezident Donald Trump (vľavo) a jeho...
Americký prezident Donald Trump (vľavo) a jeho viceprezident Mike Pence v rozhovore počas prechádzky v Bielom dome. Autor: SITA/AP, Evan Vucci

Veľmi, veľmi priamy a veľmi dôležitý rozhovor

Trump označil rozhovor so Si Ťin-pchingom ako „dôležitý a priamy“. „Prezident Si by rád niečo urobil, uvidíme, či to môže alebo nemôže urobiť, ale nebudeme tolerovať to, čo sa deje v Severnej Kórei,“ povedal Trump novinárom v Bielom dome.

„Verím, že prezident so mnou stopercentne súhlasí. Mali sme veľmi, veľmi priamy a veľmi dôležitý rozhovor,“ dodal.

Telefonát oboch prezidentov sa uskutočnili v situácii, keď Čína vyjadrila nevôľu nad pondeľňajším vyjadrením Donalda Trumpa, že USA uvažujú o embargu na krajiny, ktoré obchodujú s KĽDR. Takéto sankcie by postihli predovšetkým Čínu, prostredníctvom ktorej KĽDR realizuje 90 percent svojho zahraničného obchodu.

USA navrhujú ropné embargo

Spojené štáty v návrhu rezolúcie OSN požadujú ropné embargo voči Severnej Kórei kvôli jej raketovému a jadrovému programu. Návrh uznesenia obsahuje aj zákaz vývozu textilu z KĽDR alebo zmrazenie majetku severokórejského vodcu Kim Čong-una a celej vlády.

Dokument tiež Kim Čong-unovi zakazuje cestovať alebo najímať severokórejských pracovníkov v zahraničí.

Stála americká zástupkyňa pri OSN Nikki Haleyová v utorok povedala, že by bolo žiadúce, aby Bezpečnostná rada OSN hlasovala o návrhu v pondelok. Ale ruský zástupca v OSN Vasilij Něbenzja povedal, že pondelkový návrh je „trochu predčasný“.

Podľa agentúry Reuters nie je jasné, či návrh USA podporuje severokórejský spojenec Čína. Rada má 15 členov, a aby rezolúcia prešla, musí za ňu hlasovať deväť členov a návrh nesmie vetovať žiadny zo stálych členov, teda Čína, Francúzsko, Rusko, USA a Británia.

#USA #Si Ťin-pching #Severná Kórea #KĽDR #Donald Trump #Čína
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk