Čínsky prezident Trumpovi v telefonickom rozhovore povedal, že Čína sa zameriava na riešenie jadrovej otázky KĽDR prostredníctvom rozhovorov a mierových prostriedkov.
Dodal, že Čína pripisuje veľkú dôležitosť návšteve Trumpa v Číne, ktorá je naplánovaná na tento rok.
Obaja prezidenti diskutovali o situácii na Kórejskom polostrove po tom, čo Severná Kórea uskutočnila v nedeľu šiesty test zbraní hromadného ničenia – vodíkovej bomby.
Veľmi, veľmi priamy a veľmi dôležitý rozhovor
Trump označil rozhovor so Si Ťin-pchingom ako „dôležitý a priamy“. „Prezident Si by rád niečo urobil, uvidíme, či to môže alebo nemôže urobiť, ale nebudeme tolerovať to, čo sa deje v Severnej Kórei,“ povedal Trump novinárom v Bielom dome.
„Verím, že prezident so mnou stopercentne súhlasí. Mali sme veľmi, veľmi priamy a veľmi dôležitý rozhovor,“ dodal.
Telefonát oboch prezidentov sa uskutočnili v situácii, keď Čína vyjadrila nevôľu nad pondeľňajším vyjadrením Donalda Trumpa, že USA uvažujú o embargu na krajiny, ktoré obchodujú s KĽDR. Takéto sankcie by postihli predovšetkým Čínu, prostredníctvom ktorej KĽDR realizuje 90 percent svojho zahraničného obchodu.
USA navrhujú ropné embargo
Spojené štáty v návrhu rezolúcie OSN požadujú ropné embargo voči Severnej Kórei kvôli jej raketovému a jadrovému programu. Návrh uznesenia obsahuje aj zákaz vývozu textilu z KĽDR alebo zmrazenie majetku severokórejského vodcu Kim Čong-una a celej vlády.
Dokument tiež Kim Čong-unovi zakazuje cestovať alebo najímať severokórejských pracovníkov v zahraničí.
Stála americká zástupkyňa pri OSN Nikki Haleyová v utorok povedala, že by bolo žiadúce, aby Bezpečnostná rada OSN hlasovala o návrhu v pondelok. Ale ruský zástupca v OSN Vasilij Něbenzja povedal, že pondelkový návrh je „trochu predčasný“.
Podľa agentúry Reuters nie je jasné, či návrh USA podporuje severokórejský spojenec Čína. Rada má 15 členov, a aby rezolúcia prešla, musí za ňu hlasovať deväť členov a návrh nesmie vetovať žiadny zo stálych členov, teda Čína, Francúzsko, Rusko, USA a Británia.