Trump nevylúčil vojnu. Nie je to však jediné riešenie

, 09.09.2017 07:00
KĽDR, USA
Napriek jadrovým skúškam Pchjongjangu viacerí Juhokórejčania protestovali proti rozmiestneniu amerického protiraketového systému v ich krajine. Autor: ,

Ďalší raketový test? Južná Kórea pozorne sleduje kroky severného suseda.

Soul predpokladá, že diktatúra Kim Čong-una sa opäť pripravuje na skúšku nových zbraní. Na dnešok pripadá výročie založenia KĽDR. Pchjongjang si často pripomína dôležité dátumy raketovými testami.

No vo vybičovanej atmosfére, ktorá vládne v súvislosti so severnou Kóreou, by to bol naozaj nebezpečný spôsob oslavy. Len minulý týždeň KĽDR vystrelila raketu ponad Japonsko a pravdepodobne vyskúšala vodíkovú bombu. Pre tieto testy zasadala Bezpečnostná rada OSN a konanie Severnej Kórey odsúdilo takmer celé medzinárodné spoločenstvo.

KĽDR sa však nechystá vzdať jadrového a raketového programu. Na stole sú preto nové sankcie proti režimu. Ale úplne sa nedá vylúčiť ani vojna, hoci tá je v tejto chvíli vysoko nepravdepodobná.

" Vojenská akcia by určite mohla prichádzať do úvahy. Je neodvratná? Nič nie je neodvratné. Ak ju použijeme proti Severnej Kórei, bude to pre ňu smutný deň,“ vyhlásil pre médiá americký prezident Donald Trump.

Amerika posilňuje protiraketovú obranu Južnej Kórey. Je však takmer isté, že by USA nezaútočili na KĽDR bez konzultácií a súhlasu spojencov v regióne. Týka sa to najmä Južnej Kórey, ale tiež Japonska. Tieto krajiny by boli prvé na muške Pchjongjangu. Na Soul mieri severokórejske delostrelectvo, a to hovoríme len o konvenčných zbraniach. Obete aj takejto vojny by rátali na desaťtisíce.

Čo sa týka sankcií, tak podľa agentúry Reuters chcú Spojené štáty presadiť v Bezpečnostnej rade OSN opatrenia, ktoré by KĽDR znemožnili dovoz ropy. Pchjongjangu tiež hrozí zákaz vývozu textilných výrobkov. USA chcú aj zmraziť zahraničné účty diktátorovi Kim Čong-unovi. Severná Kórea však zatiaľ možno vyviazne bez väčšej ujmy. Ruský prezident Vladimir Putin síce označil jadrový test KĽDR za provokáciu, ale tvrdí, že sankcie nič neriešia. Ďalšie obmedzenie obchodných vzťahov Pchjongjangu so svetom by zase navyše zasiahlo Čínu. Samozrejme, Peking a Moskva majú v Bezpečnostnej rade OSN právo veta.

Viacerí experti tvrdia, že je pochopiteľné, že sa USA snažia o tvrdú odpoveď proti krokom KĽDR. Pchjongjang jednoznačne porušuje rezolúcie BR OSN. Ale okrem biča by mali Spojené štáty zvážiť aj cukor. Minimálne, aby bola jasná reakcia Severnej Kórey.

"Nič by nebolo stratené, keby USA súhlasili s návrhom Číny, aby zastavili vojenské cvičenia s Južnou Kóreou. KĽDR by sa musela zaviazať, že zmrazí raketové a jadrové testy. Bola by to šanca na nový prístup,“ reagoval pre Pravdu Richard Tanter, bezpečnostný expert inštitútu Nautilus v Berkeley v Kalifornii.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#USA #KĽDR #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk