Z Ruska utiekla známa novinárka, bála sa o život

11.09.2017 22:40

Pred týždňom Julii Latynine podpálili auto, policajný vyšetrovateľ prípad uzavrel s tým, že zaparkované auto sa vznietilo samo. Podľa novinárky išlo o pokus o vraždu.

Z Ruska v pondelok v obave o svoj život utiekla jedna z najznámejších ruských novinárok. Julia Latynina, komentátorka novín Novaja Gazeta a rádia Echo Moskvy, neuviedla, do akej krajiny utiekla, no oznámila, že so sebou zobrala aj svoju rodinu a do Ruska sa v najbližšom čase nehodlá vrátiť.

Na Latyninu, ktorá patrila k najostrejším kritikom ruského prezidenta Vladimira Putina, v júli zaútočili neznámym plynom, ktorý okrem nej priotrávil ďalších ôsmich ľudí. Latynina sa rozhodla tento útok nehlásiť na polícii, keďže jej neverila.

Ruská novinárka Julia Latynina, komentátorka...
Ruská novinárka Julia Latynina, komentátorka novín Novaja Gazeta a rádia Echo Moskvy. Autor: facebook/J. Latynina

V roku 2007 ju vyhlásili za najlepšiu svetovú novinárku

Druhého septembra jej podpálili auto, policajný vyšetrovateľ prípad uzavrel s tým, že zaparkované auto sa vznietilo samo. Podľa novinárky však išlo o pokus o jej vraždu a tento útok ju podľa vlastných slov veľmi vystrašil a motivoval k úteku z Ruska.

Latynina pracovala postupne v dvanástich vplyvných ruských opozičných médiách a zamestnanie menila vždy po tom, keď tieto médiá postupne skupovali alebo rušili ľudia či organizácie blízke Kremľu. Latynina napísala viac ako dvadsať kníh, taliansky denník Corriere della Sera ju v roku 2007 vyhlásil za najlepšiu svetovú novinárku.

Novaja Gazeta vydala stanovisko, podľa ktorého rozhodnutiu Latyniny veľmi dobre rozumie. Noviny pripomínajú, že tejto novinárke sa opakovane vyhrážali zabitím. V minulých boli v Rusku zavraždení až piati novinári tohto periodika vrátane Anny Politkovskej, ktorá sa v posledných rokoch pred smrťou zaoberala najmä zavraždením bývalého agenta ruskej tajnej služby Alexandra Litvinenka v britskom exile.

#Rusko #útek #novinárka #Novaja Gazeta #Echo Moskvy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku