Senát USA neobmedzil prezidenta pri nariaďovaní akcií proti terorizmu

13.09.2017 22:52

Americký senát v stredu odmietol obmedziť prezidentské právomoci pri nariaďovaní vojenských operácií v zahraničí proti teroristickým skupinám. Zmenou, ktorá by obmedzila zákon prijatý po útokoch z 11. septembra 2001, podporili opoziční demokrati. Podľa nich dostáva hlava štátu príliš veľkú slobodu na ozbrojené intervencia, bez toho, aby vážne zvážila názor Kongresu.

Novelu, ktorá by obmedzila intervenciu iba na pol roka a predĺženie povolila len schválením Kongresu, republikáni zmietli zo stola. Republikáni ovládajú dve komory Kongresu. Návrh bol pritom predložený republikánskym senátorom Random Paulom, ktorý chcel začleniť zmenu do každoročného zákona o vojenskom rozpočte.

Kritici zákona poukazujú na to, že bol prijatý na boj proti teroristickej sieti al-Kájda a jej spojencom v Afganistane, ale teraz je využívaný na boje proti organizácii Islamský štát (IS), ktorá v roku 2001 ešte neexistovala, a proti islamistom hlásiacim sa k Al-Káide v Sýrii, Jemene a ďalších oblastiach.

Zásah v Iraku proti diktátorovi Saddámu Husajnovi bol schválený Kongresom v podobnom zákone z roku 2002.

„Mali by sme sa postaviť proti neoprávnenej, nevyhlásenej, protiústavnej vojne. V tomto okamihu neexistujú žiadne obmedzenia pre vojnu,“ povedal Paul, ktorý získal podporu len dvoch svojich spolustraníkov.

#zákon #vojna #USA #prezident #Kongres #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk