Parlament v Tunisku prijal sporný zákon, ktorý omilostí ľudí spojených s korupciou

14.09.2017 12:40

Na základe novej legislatívy by milosť mohli dostať ľudia, ktorí majú spojitosť s korupciou z čias bývalého autoritárskeho režimu.

Tuniský parlament prijal v stredu v noci sporný zákon, na základe ktorého dostanú milosť tisícky ľudí spojených s korupciou z čias bývalého autoritárskeho režimu. Zákonodarcovia novú legislatívu prijali v pomere 117 hlasov za a deväť proti, pričom opoziční poslanci z hlasovania odišli. Proti prijatiu zákona sa pred parlamentom zišli stovky demonštrantov, ktorí sa obávajú, že by nový zákon pre krajinu mohol znamenať návrat situácie spred Arabskej jari.

Úplnú amnestiu na základe nového zákona dostanú všetci ľudia, ktorí prijímali rozkazy od skorumpovaných vysokých predstaviteľov, ale neprofitovali z nich. Naopak tí, ktorí mali z korupčných machinácií zisk, sa dostanú na slobodu ak splatia spreneverené peniaze aj s pokutou.

Prezident al-Bádží Káid as-Sabsí tvrdí, že zákon „hospodárskeho zmierenia“ napomôže investičnému prostrediu v krajine a pomôže jej dostať sa cez náročnú situáciu, ktorá vznikla po revolúcii v roku 2011. Mnoho ľudí obvinených z korupcie bolo za vlády predošlého prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího pre tuniskú ekonomiku dôležitých a po jeho zosadení sa jej situácia začala zhoršovať.

Kritici zákona tvrdia, že je krokom naspať. Podľa opozičného poslanca Fajsala Tebbiniho sa prezident snaží presadiť zákon preto, aby sa zavďačil tým, ktorí mu pomohli dostať sa do prezidentského kresla. Líder vládnucej strany Hlas Tuniska Soufiane Toubal naopak argumentuje, že zákon je prosbou k „tolerantnému Tunisku, ktoré zjednotí všetky svoje deti a zakáže nenávisť a zatrpknutosť“.

#Tunisko #korupcia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk