Reforma by podľa Trumpa mala z OSN urobiť silnejšiu a operatívnejšiu organizáciu, ktorá by „lepšie slúžila ľuďom, ktorých zastupujeme“. Rozpočet OSN sa od roku 2000 zvýšil o 140 percent a počet jej zamestnancov sa zdvojnásobil, uviedol Trump. „Výsledky však týmto investíciám nezodpovedajú,“ dodal.
Podľa americkej veľvyslankyňa pri OSN Nikky Haleyovej podpísalo 128 zo 193 členských krajín OSN vyhlásenie, ktoré podporuje úsilie generálneho tajomníka organizácie Antónia Guterresa o začatie „efektívnej a zmysluplnej reformy“. „Zmena je nevyhnutná,“ povedala Haleyová.
Samotný Guterres na schôdzke v New Yorku uviedol, že jeho cieľom je dosiahnuť dobrý „pomer ceny a výkonu“ pri zachovaní starostlivosti o spoločné hodnoty. Trumpovi poďakoval generálny tajomník za podporu.
Spojené štáty sú najväčším prispievateľom do rozpočtu OSN.
Stretnutie s izraelským premiérom
Americký prezident Trump a izraelský premiér Benjamin Netanjahu sú „absolútne“ za pokračovanie rozhovorov o mieri na Blízkom východe. Šéf Bieleho domu to v New Yorku oznámil po stretnutí s predsedom izraelskej vlády v predvečer začiatku všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN.
Trump povedal, že na dohode medzi Izraelom a palestínskou stranou sa „tvrdo pracuje“. Netanjahu amerického prezidenta doplnil vyhlásením, že vzťahy Izraela a USA „neboli nikdy silnejšie“.
Predmetom rokovania oboch politikov bola aj jadrová zmluva s Iránom, ktorú Trump opakovane tvrdo kritizuje. Na otázku, či od nej Washington odstúpi, americký prezident odpovedal slovami „veľmi skoro uvidíte“.