Spojené štáty vyšlú do Afganistanu 3 000 vojakov

Spojené štáty vyšlú do Afganistanu 3000 vojakov; väčšina z nich už je na ceste alebo sa na ňu chystá. Vo Washingtone to oznámil minister obrany Jim Mattis. Rozkaz na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl do Afganistanu podpísal minister už koncom augusta, nebolo však jasné, o koľko vojakov ide.

18.09.2017 22:49
NATO, Afganistan Foto:
Ilustračná snímka.
debata (9)

Spojené štáty mali doteraz v Afganistane asi 11 000 mužov a žien, v čase vrcholného nasadenie v roku 2011 ich tam bolo 100 000. Afganskej armáde v ťažení proti islamistom z hnutia Taliban pomáha okrem vojakov USA ďalších 5 000 vojakov z krajín NATO.

Mattis sa tiež novinárom zveril so strategickými úvahami o napätí na Kórejskom polostrove. Podľa agentúry Reuters naznačil, že existujú vojenské plány na riešenie krízy, ktoré by juhokórejskú metropolu Soul ušetrili brutálneho protiútoku z KĽDR. Na priamu otázku, či nejaké takéto plány existujú, Mattis odpovedal: „Áno, sú. Ale o detailoch hovoriť nebudem.“

Americký minister zároveň novinárov ubezpečil, že verí v účinnosť diplomacie a sankcií pri nátlaku na Pchjongjang, ktorý amerických spojencov v regióne ohrozuje jadrovými a raketovými skúškami.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #USA