USA prijímajú nové protiimigračné opatrenia proti ôsmim štátom

Americký prezident Donald Trump prijal nové opatrenia proti imigrácii. Zákaz cestovať do Spojených štátov sa podľa tlačových agentúr bude týkať občanov ôsmich štátov, a to KĽDR, Čadu, Iránu, Jemenu, Líbye, Somálska, Sýrie a Venezuely.

25.09.2017 03:55
debata (4)

Po novom sa zákaz vstupu rozšíri na ľudí zo Severnej Kórey, Venezuely a Čadu, uviedla BBC na svojich internetových stránkach. Z pôvodného zoznamu šiestich prevažne moslimských štátov, ktorých občanom sa Trump pokúšal obmedziť vstup do USA, vypadol Sudán.

„Urobiť Ameriku bezpečnou je mojou hlavnou prioritou. Nevpustíme do našej krajiny tých, ktorých nemôžeme bezpečnostne preveriť,“ uviedol Trump vo vyhlásení. Nové pravidlá majú začať platiť 18. októbra.

Opatrenia sa v prípade jednotlivých krajín líšia. Na územie USA majú zakázaný vstup všetci občania KĽDR a Čadu, zatiaľ čo v prípade Venezuely sa zákaz týka členov dlhého zoznamu vládnych agentúr a ich rodinných príslušníkov, uviedla agentúra AFP.

Nové pravidlá majú nadobudnúť platnosť 18. októbra pre tri nové krajiny, zatiaľ čo pre päť krajín sa len predĺžili.

„Tieto obmedzenia sú životne dôležité pre národnú bezpečnosť,“ vysvetľoval novinárom vysoký vládny úradník. Poukázal na to, že podobne ako v prípade Sudánu, aj ďalšie krajiny môžu byť zo zoznamu odstránené, ak dosiahnu požadovanú úroveň kontroly. Nová podoba dekrétu ukazuje, že nie je zameraná výlučne proti moslimom, ako tvrdia protivníci, teda „viera nehrá úlohu“, ako zdôraznil nemenovaný predstaviteľ.

Severná Kórea podľa Bieleho domu nespolupracuje so Spojenými štátmi v ničom a neplní žiadnu z požiadaviek. Čad síce je dôležitým partnerom v boji proti terorizmu, ale nezdieľa informácie o teroristoch a ďalšie údaje, ktoré USA vyžadujú. V krajine tiež existujú rôzne teroristické skupiny, ako napríklad Islamský štát, Boko Haram a Al-Káida.

Venezuela, na ktorú USA nedávno uvalili ekonomické sankcie, nespolupracuje pri overovaní, či jej občania predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť alebo či ohrozujú bezpečnosť verejnosti, krajina zároveň neprijíma ochotne svojich vyhostených občanov.

Irak síce tiež nespĺňa požadované kritériá, pripustil Biely dom, ale je blízkym spojencom. „Úzko spolupracuje“ s USA pri boji s Islamským štátom.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #imigrácia