‚Jamajskú‘ koalíciu považuje za dobrú väčšina Nemcov, Petryová odchádza z AfD

Koalíciu konzervatívnej únie CDU / CSU, slobodných demokratov (FDP) a Zelených, o ktorej vzniku sa po nedeľných parlamentných voľbách bude rokovať v Nemecku považuje za dobrú 57 percent občanov. Veľkú koalíciu zloženú z CDU / CSU a sociálnych demokratov (SPD) len 31 percent. Ukazuje to prieskum verejnoprávnej televízie ARD.

26.09.2017 10:31 , aktualizované: 16:33
merkelova Foto: ,
Nemecká kancelárka Angela Merkelová reaguje na svoje víťazstvo v parlamentných voľbách 2017.

Takzvaná Jamajka, ako spojenie konzervatívcov, liberálov a ekologickej strany prezývajú pre jeho farby pripomínajúce v trojkombinácii čierno-žlto-zelenú jamajskú vlajku, je v tejto chvíli jedinou možnosťou, ktorú nemecká kancelárka Angela Merkelová (CDU) na zostavenie vlády má.

Pokračovanie doterajšej veľkej koalície totiž vylúčili sociálni demokrati po tom, čo vo voľbách s 20,5 percenta hlasov dosiahli najhorší výsledok od druhej svetovej vojny.

Spojenie CDU / CSU, FDP a Zelených, ktoré pre programové rozdiely nemusí byť vôbec jednoduché, ešte v deň volieb považovalo za dobré alebo veľmi dobré len 23 percent opýtaných. Zdá sa však, že politická realita výrazne zvýšila stúpencov Jamajky. Naopak percento ľudí, ktorí vidia ako dobrú veľkú koalíciu, kleslo o osem percentuálnych bodov.

Jamajčania sa tešia: Celý svet o nás hovorí

Aj keď mnohé krajiny opatrne reagovali na výsledok parlamentných volieb v Nemecku, jedna krajina sa môže veľmi tešiť – Jamajka. Názov tohto ostrovného štátu sa neustále skloňuje, pretože je prezývkou koalície CDU / CSU, FDP a Zelených.

Koaličné prezývky ako Jamajka, semafor alebo Keňa odkazujú na typické farby koalícií jednotlivých nemeckých strán, ktoré sú ich súčasťou.

„Je to samozrejme prekrásne, že tu teraz každý skloňuje meno našej krajiny,“ povedala denníku Stuttgarter Zeitung jamajská veľvyslankyňa v Nemecku Margaret Jobsonová, podľa ktorej o tom vedia aj ľudia, ktorí na Jamajke pracujú v turistickom sektore. „Je to skvelá reklama pre našu krajinu,“ povedala.

Okrem toho je jamajská vláda podľa nej veľmi stabilná, čo by mohlo byť dobrým znamením aj pre Nemecko, kde je toľko ľudí skeptických voči nadchádzajúcim rokovaniam medzi stranami so značnými programovými rozdielmi.

Ak by sa nepodarilo vytvoriť jamajskú koalíciu, 65 percent by si prialo nové voľby. O tých zatiaľ parlamentné strany odmietajú premýšľať. Za menšinovú vládu, ktorá nemá v Nemecku žiadnu tradíciu, by bolo iba 26% respondentov. Aj samotná Merkelová takéto úvahy odmietla.

Nedeľné voľby vyhrala s 33 percentami hlasov CDU / CSU, ktorá ale výrazne stratila, nasledovaná sociálnymi demokratmi, protiimigračnou Alternatívou pre Nemecko s 12,6 percenta, FDP s 10,7, Ľavicou s 9,2 a Zelenými s 8,9 percenta.

V bavorskej CSU sa objavujú hlasy, ktoré požadujú hlavu Seehofera

V bavorskej Kresťansko-sociálnej únii (CSU) sa po neúspešných voľbách začínajú ozývať prvé hlasy požadujúce rezignáciu šéfa strany Horsta Seehofera. Že by sesterská strana kresťanských demokratov (CDU) kancelárky Angely Merkelovej rok pred krajinskými voľbami v Bavorsku skutočne prepriahala, sa ale väčšine pozorovateľov zdá nepravdepodobné.

V porovnaní s voľbami pred štyrmi rokmi Konzervatívna únia CDU / CSU dosiahla v nedeľných parlamentných voľbách o 8,5 percentuálnych bodov menej. CSU v Bavorsku stratila dokonca 10,5% bodu, keď získal 38,8 percenta hlasov.

Zlé znamenie pred bavorskými voľbami

Pre stranu, ktorá má v Bavorsku od druhej svetovej vojny prakticky nepretržite premiéra, to rok pred bavorskými voľbami nie je dobré znamenie. Časť straníkov má obavu, že by CSU na jeseň 2018 mohla stratiť väčšinu v krajinskom sneme.

Seehofera, ktorý údajne pred parlamentnými voľbami povedal, že v prípade neúspechu dá svoju hlavu, už k rezignácii vyzvalo jedno okresné a jedno miestne združenie CSU. Prvý člen strany, Alexander König sa tiež pridal. „Potrebujeme iného lídra kandidátky pre krajinské voľby,“ vyhlásil a ​​hneď navrhol bavorského ministra financií a Seehoferovho veľkého konkurenta Markusa Södera.

Predseda CSU kritizoval požiadavky na jeho opustenie strany. Miesto, kde sa majú riešiť takéto problémy, je podľa neho nadchádzajúci zjazd strany. „Všetko ostatné nie je nápomocné v tejto ťažkej situácii, s ktorou sa musíme vyrovnať v Berlíne,“ povedal.

O možnom odchode Seehofera sa hovorilo už v minulosti. On sám vyhlásil, že pred voľbami v roku 2018 odišiel do politického dôchodku. Tento rok v apríli oznámil, že napriek skorším vyhláseniam mieni v politickej kariére pokračovať.

O 50 miliónov ročne drahší

Nový nemecký parlament, ktorý bude mať rekordných 709 poslancov, bude daňových poplatníkov stáť o 50 miliónov eur ročne viac viac ako súčasný, v ktorom bolo 630 miest. Náklady na štvorročné obdobie sa zvýšia o približne 200 miliónov eur.

Spolkový snem nemá pevný počet poslancov a vzhľadom na osobitosti nemeckého volebného systému v ňom môže byť vždy iný počet kresiel. Po tohtoročných voľbách je 709 hlasov, čo prekonalo predchádzajúci rekord 672 z volebného obdobia 1994–98.

V dôsledku vysokého počtu poslancov stúpajú celkové náklady na diéty, spolupracovníkov, kancelárske potreby alebo cesty zákonodarcov. Zväz daňových poplatníkov, ale aj iní preto hovoria o XXL-Parlamente a požadujú, aby sa stanovila horná hranica počtu poslancov. O zmenu počtu mandátov na 630 požiadal v minulom volebnom období vtedajší vedúci Bundestagu Norbert Lammert (CDU). Zhoda na jeho návrhu, ktorý podľa kritikov nahrával kresťanským demokratom Angely Merkelovej, sa nekonala.

Nechcú sedieť pri AfD

Počet mandátov a zvýšené náklady však nie sú jedinými problémami, ktoré sa riešia v súvislosti s novým Spolkovým snemom. Parlamentné strany sa taktiež zaoberajú miestom, kde budú poslanci sedieť v rokovacej sále. Napríklad, slobodní demokrati (FDP) sa snažia docieliť, aby sedeli medzi Zeleným a Konzervatívnym zväzom CDU / CSU, dvojicou možných koaličných partnerov.

Hlavným dôvodom je, že sa chcú vyhnúť tomu, aby museli sedieť vedľa poslancov protiimigračnej a protiislamskej Alternatívy pre Nemecko (AfD), ktorá sa prvýkrát dostala do Bundestagu.

Petryová odchádza z AfD

Predsedníčka protiimigračnej a protiislamskej Alternatívy pre Nemecko (AfD) Frauke Petryová sa chystá vystúpiť zo strany. Povedala to v Drážďanoch. Stranu opúšťa aj jej muž a krajinský šéf AfD v Severnom Porýní-Vestfálsku Marcus Pretzell. Vnútorné problémy zoskupenia, ktoré sa prvýkrát dostalo do Parlamentu v nedeľných voľbách, pokračujú.

„Jasné je, že tento krok bude nasledovať,“ povedala Petryová podľa nemeckých médií o svojom odchode zo strany. Kedy sa to stane presne neuviedla.

Štyridsaťdvaročná politička, ktorá vo voľbách získala priamy mandát, už v pondelok vzbudila rozruch, keď na spoločnej tlačovej konferencii lídrov AfD v Berlíne oznámila, že nebude súčasťou parlamentnej frakcie svojej strany. Následne z tlačovej konferencie prekvapivo odišla. Volebná líderka AfD, Alice Weidelová, povedala, že Petryová by mala odísť. Pravdepodobne sa tak stane čoskoro.

Frauke Petryová odišla z tlačovej konferencie AfD po voľbách.

Nacionalisti profitovali z migračnej krízy

Konflikty v rámci AfD sú, podľa pozorovateľov, prejavom rôznych názorov konzervatívneho a nacionalistického krídla strany. Petryová je zástupkyňou konzervatívcov, ktorí pôvodne dominovali strane a požadovali predovšetkým inú politiku v eurozóne. Postupne však rástla moc národných a pravicových radikálnych členov, ktorí profitovali predovšetkým z migračnej politiky.

Petryovej, ale aj iným sa nepáčilo vyhlásenie volebného lídra Alexandra Gaulanda, ktorý v septembri hovoril o tom, že Nemecko má právo byť hrdé na to, čo urobili nemeckí vojaci počas dvoch svetových vojen. Počas druhej svetovej vojny sa mnohí z nich zúčastnili vojnových zločinov a zabíjania Židov.

Členovia AfD pripúšťajú, že sa môžu objaviť aj ďalší politici, ktorí opustia stranícky klub. Jej nejednota, ktorá sa prejavuje aj v niektorých spolkových krajinách, môže byť podľa pozorovateľov daná okrem iného tým, že ide o protestnú stranu, v ktorej sa spájajú ľudia s často veľmi odlišnými názormi.

Facebook X.com chyba Newsletter
Viac na túto tému: #prieskum #voľby #Nemecko #náklady #koalícia