Japonsko má plán na odstavenie Fukušimy

Japonská vláda v utorok schválila novelizáciu plánu na odstavenie jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú poškodilo silné zemetrasenie a cunami v roku 2011, pričom oddialila odstránenie rádioaktívneho paliva vo dvoch zničených reaktoroch o dva roky. Plán, ktorý by mal byť naplnený v horizonte 30 až 40 rokov, je už druhým svojho druhu za uplynulého šesť a pol roka.

26.09.2017 11:26
Japonsko, Fukušima, jadrová elektráreň Foto: ,
Poškodená jadrová elektráreň Fukušima.
1

S odstraňovaním roztaveného paliva plánuje jadrový koncern Tokio Electric Power začať už na budúci rok v treťom reaktore. V reaktoroch číslo jedna a dva chce čistiace práce odštartovať do konca roku 2021, no podľa najnovšieho plánu budú k tomu potrebné ďalšie dva roky.

Ako informuje agentúra AP, nový vládny plán však postráda detaily o tom, ako dlho bude odstraňovanie paliva trvať, ako ho budú skladovať a aký je konečný stav elektrárne. Preto existujú pochybnosti, že ho za 40 rokov nenaplnia.

Od nešťastia v roku 2011 sa množstvo kontaminovanej vody, ktorú treba odčerpať, v elektrárni značne znížilo a diaľkovo ovládané podvodné roboty zaznamenali kusy roztaveného paliva. Zatiaľ však nie je úplne známe, kde všade sa palivo nachádza, pretože reaktory číslo jeden a dva sú vážne poškodené a rádioaktivita v nich dosahuje príliš vysokú úroveň. Roboty, ktoré sú funkčné aj po vystavení veľkej radiácii, zatiaľ ešte len vyvíjajú, ako však informuje AP, metódy na odstránenie paliva by mali byť dokončené do roku 2019. Podľa agentúry tiež medzi najväčšie riziká patrí 1 573 palivových tyčí chladených v bazénoch, ktoré nie sú uzavreté v budove reaktora.

Japonsko tiež ešte nemá plán, ako bude zaobchádzať s odpadom, ktorý vznikne pri odstavovaní elektrárne. Tokio Electric Power ho plánuje zostaviť počas roku 2018.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #jadrová elektráreň #Japonsko #Fukušima