Rusko a USA chcú vybudovať stanicu na obežnej dráhe okolo Mesiaca

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a jeho ruský náprotivok Roskosmos chcú spolupracovať na stavbe stanice na obežnej dráhe okolo Mesiaca. Obe kozmické agentúry to v stredu oznámili na Twitteri. Budovanie orbitálnej základne, ktorá je zatiaľ vo fáze úvah, by mohlo začať v nadchádzajúcom desaťročí.

27.09.2017 21:25
debata (10)

NASA o základni hovorí ako o Deep Space Gateway, čo je možné preložiť ako Vstupná brána do hlbokého vesmíru. Komplex je totiž súčasťou dlhodobého plánu letu misie s ľudskou posádkou k Marsu.

„NASA je potešená rastúcim medzinárodným záujmom o základňu na obežnej dráhe okolo Mesiaca, ktorá je ďalším krokom k prieskumu vesmíru ľuďmi,“ povedal šéf NASA Robert Lightfoot. Rozhlasová stanica Hlas Ameriky poznamenala, že myšlienka projektu je, že stanica bude slúžiť ako východiskový bod pre výskum hlbokého vesmíru.

NASA vo vyhlásení na webe uviedla, že už oslovila príslušné spoločnosti pôsobiace vo vesmírnom priemysle, aby sa podieľali na návrhoch a štúdiách stanice. Americká agentúra dodala, že k rovnakému kroku sa v rámci spolupráce teraz chystá aj Roskosmos a ďalší partneri.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #mesiac #NASA #vesmírna stanica #Roskosmos
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy