Útlak zo strany Madridu len posilní tábor stúpencov nezávislosti, varuje katalánsky prezident

Drastické kroky zo strany centrálnej španielskej vlády, ktorých cieľom je zabrániť konaniu referenda o nezávislosti Katalánska, len posilnia tábor stúpencov nezávislosti. V stredu to v rozhovore pre agentúru Associated Press vyhlásil katalánsky regionálny prezident Carles Puigdemont.

27.09.2017 22:40
katalansko, barcelona, protest Foto: ,
V Barcelone ľudia demonštrovali za konanie referenda o osamostatnení Katalánska od Madridu.
debata (5)

Naďalej trvá na tom, že referendum, ktoré je naplánované na 1. októbra, sa aj napriek krokom zo strany Madridu uskutoční. Puigdemont ďalej vyhlásil, že katalánske vedenie bude mať po referende skôr tendenciu riešiť svoju kauzu v rámci Európskej únie a nielen v rámci Španielska.

Španielska vláda sa za posledné týždne uchýlila okrem iného k zatýkaniu a vypočúvaniu starostov katalánskych obcí, z ktorých veľká väčšina konanie referenda podporuje, minulý týždeň zhabala v sklade pri Barcelone takmer desať miliónov hlasovacích lístkov, ktoré regionálna vláda plánovala použiť pri referende a tiež informačné cedule s nápismi, ktoré chceli organizátori referenda vyvešať na volebné miestnosti.

Vláda najnovšie hrozí, že všetky priestory, ktoré sa majú stať 1. októbra referendovými miestnosťami, obsadí polícia a zabráni tomu, aby sa v nich dalo hlasovať.

Puigdemont už minulý týždeň prirovnal tieto kroky španielskej vlády k "totalitným praktikám

Katalánsky premiér: EÚ nemôže túžbu po referende prehliadať

Európska komisia doteraz „nedopriala sluchu“ želaniu Katalánska usporiadať referendum o svojej nezávislosti od Španielska. Povedal to katalánsky premiér Carles Puigdemont v rozhovore s agentúrou AP. Snaha španielskych úradov referendu zabrániť podľa neho posilňuje podporu konania hlasovania spôsobom, ktorý európske inštitúcie nebudú môcť ignorovať.

Katalánska regionálna vláda plánuje referendum na túto nedeľu. Madrid ale takéto hlasovanie považuje za nelegálne. Platnosť referenda pozastavil Ústavný súd.

Situácia sa pritom ďalej vyostruje. Španielske médiá v stredu informovali, že vedenie katalánskeho policajného zboru sa nechce podriadiť príkazu Madridu, aby pred nedeľňajším referendom o nezávislosti miestni policajti obsadili budovy, kde sa má hlasovania konať. Do Barcelony i ďalších miest dorazili posily stoviek policajtov.

Puigdemont v rozhovore tiež vyhlásil, že Európska komisia sa ku Kataláncom obracia chrbtom tým, že nebráni základné práva všetkých európskych občanov počas kontroverzných opatrení prijatých španielskymi súdmi a centrálnymi úradmi v snahe hlasovania zmariť.

Šéf regionálnej vlády v rozhovore tiež sľúbil, že z konfliktu so španielskymi úradmi urobí európsku záležitosť.

Zatiaľ žiadna krajina, či už z Európskej únie alebo mimo nej, otvorene nevyslovila podporu konaniu katalánskeho referenda.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #Katalánsko #referendum o nezávislosti