Putin a Erdogan sa dohodli na spoločnom postupe v Sýrii

Obaja štátnici sa v reakcii na referendum irackých Kurdov o nezávislosti zhodli, že musí byť zachovaná územná jednota Iraku aj Sýrie.

28.09.2017 22:44
putin, erdogan Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan počas stretnutia v Ankare.
debata (9)

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan sa v Ankare dohodli na spoločnom postupe pri politickom riešení situácie v Sýrii.

Putin do Ankary pricestoval vo štvrtok. Po rokovaní so svojím náprotivkom povedal, že boli v podstate dosiahnuté podmienky pre ukončenie vojny v Sýrii. Rusko, Turecko a Irán spolupracujú na udržiavaní štyroch zón uvoľnenia v Sýrii.

Ruský prezident ďalej uviedol, že s Erdoganom preberali referendum irackých Kurdov, ktorí sa pri hlasovaní vyslovili za nezávislosť od Bagdadu. Putin po rokovaní svoje stanovisko priamo nevyjadril, ale odkázal médiá na stredajšie vyhlásenie ruského ministerstva zahraničia. Rezort v ňom síce vyjadruje pochopenie pre národnostné snahy Kurdov, ale vyslovuje sa za zachovanie územnej celistvosti Iraku aj Sýria.

Turecký prezident po rozhovore s Putinom označil kurdské referendum za veľkú chybu a uviedol, že Moskva a Ankara sa zhodujú na potrebe zachovať územnú celistvosť príslušných štátov. Povedal tiež, že so svojím ruským náprotivkom sa dohodol na ďalšom spoločnom postupe pri politickom riešení situácie v Sýrii.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Sýria #Irak #Turecko #Vladimir Putin #Kurdi #Recep Tayyip Erdogan #vojna v Sýrii