„Zbližovanie“ Putin – Erdogan skrýva konkrétne plány

"Návšteva prezidenta Putina má absolútne pragmatické ciele," avizoval hovorca ruského lídra Dmitrij Peskov pred štvrtkovým večerným, v tomto roku už piatym, rokovaním s tureckým hostiteľom Recepom Erdoganom v Ankare.

30.09.2017 07:00
putin, erdogan Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan.
debata (143)

Pritom, ako pripomína agentúra RIA Novosti, ešte pred týždňom Putin vraj neplánoval kamsi letieť. Poldruhahodinové rokovanie o situácii v Sýrii, o referende v irackom Kurdistane a jeho možných následkoch, ale hlavne „zbližovanie“ Ankary s Moskvou, spôsobujú však v Európe a hlavne v USA "pragmatické“ znepokojenie.

„Je to očividný signál a Západ bije na poplach. Ibaže aj táto spolupráca má svoje hranice,“ upozornil nemecký Der Spiegel na pozadí pokračujúceho rusko-tureckého „zbližovania“. A to po incidente s ruskou stíhačkou a následným ochladením vzťahov a napokon Erdoganovým ospravedlnením sa, ktoré odštartovalo prekvapujúce metamorfózy. Kde sú však hranice zbližovania Moskvy s Ankarou? „Erdogan má strategické dôvody. Európanom aj Američanom chce ukázať, že nie je závislý od ich priazne a v prípade, ak to bude nutné, tak má aj iných partnerov,“ zopakoval Der Spiegel všeobecne známy pohľad novodobého tureckého sultána na pozadí jeho tradičného oslovenia prezidenta Putina „môj drahý priateľ Vladimir“. Týždenník je zároveň presvedčený, že „zbližovanie“ s Moskvou vyhovuje tureckým plánom v Sýrii. Ankara nechce v prvom rade dopustiť vznik kurdského štátu. Pritom podľa politológa Jevgenija Satanovského pondelkový plebiscit nezmení územný štatút. „Organizovali ho so zámerom tlačiť na Bagdad, ktorý bude mať aj naďalej podporu kľúčových hráčov na svetovej politickej scéne,“ reagoval Satanovskij na rozruch okolo referenda. Erdogan má však vlastné plány.

„Verím, že naše dnešné stretnutie s mojím drahým priateľom pánom Putinom bolo produktívne,“ povedal turecký líder po rokovaniach. Po tom, čo okrem hospodárskej spolupráce niekoľkokrát spomenul dôležitosť riešenia sýrskeho problému a „chybu, ktorú urobilo vedenie irackého Kurdistanu uskutočnením referenda o nezávislosti“.

Prezident Putin si už tradične zachoval odstup. Aj v otázke Kurdov v Iraku. Prítomných odkázal na ruský postoj vyjadrený v najnovšom vyjadrení ministerstva zahraničných vecí. V ňom sa konštatuje: „Vážime si národné snahy Kurdov. Vychádzame z toho, že všetky sporné otázky, ktoré existujú medzi federálnymi orgánmi Iraku a vedením autonómnej oblasti Iracký Kurdistan, sa môžu a musia riešiť cestou konštruktívneho a rešpektujúceho dialógu, prostredníctvom ktorého strany nájdu vzájomne akceptovateľný spôsob spoločnej existencie v rámci jednotného irackého štátu.“

Podľa Putina v Ankare „bolo ďalšie kolo stretnutí“ a malo „výlučne pracovný charakter“. Ruský líder rokovanie zhrnul konštatovaním, že sa venovali predovšetkým konkrétnym výsledkom, ktoré podľa neho znamenajú perspektívu. Ako sa napokon potvrdilo, mal na mysli hlavne výstavbu plynovodu Turecký prúd, jadrovej elektrárne Akkuyu a reč bola aj o tureckých paradajkách, jednej z hlavných vývozných komodít, ktoré sa stále ešte neobjavili na ruských stoloch. V tejto súvislosti noviny Komsomoľskaja pravda pripustili, že „pre Rusko a Turecko išlo možno o dôležitejšie otázky, ako je medzinárodná politika“.

© Autorské práva vyhradené

143 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Turecko