Španielska polícia dostala inštrukcie na nedeľné referendum, obušky používať nemá

Na jednu volebnú miestnosť pripadajú v priemere siedmi policajti. Nie je navyše isté, aké percento z nich sa bude príkazmi z Madridu riadiť.

29.09.2017 21:20
Žena Foto: ,
Žena stojí na balkóne s vyvesenou katalánskou zástavou a transparentom, ktorý vyzýva na hlasovanie za samostatnosť Katalánska.
debata (39)

Príslušníci regionálnej katalánskej polície dostali v piatok večer od centrálnej vlády v Madride podrobné inštrukcie, ako a čo robiť v nedeľu počas plánovaného referenda. Madrid trvá na tom, že referendum je protiústavné a nesmie sa uskutočniť, katalánska regionálna vláda naopak opakuje, že sa uskutoční za každých okolností.

Podľa inštrukcií pre katalánskych policajtov, ktorých text má k dispozícii agentúra Associated Press, majú policajti v nedeľu najneskôr do šiestej ráno zasiahnuť vo všetkých 2315 volebných miestnostiach, skonfiškovať volebné urny, zoznamy voličov a všetky ďalšie veci spojené s referendom, a miestnosti vyprázdniť.

V manuáli na nedeľu sa okrem iného píše, že policajti nemajú používať obušky. Silu môžu použiť iba v prípade, ak niekto odmietne opustiť volebnú miestnosť.

Keďže príslušníkov katalánskej regionálnej polície je 17-tisíc, na jednu volebnú miestnosť pripadajú v priemere siedmi policajti. Nie je navyše isté, aké percento z nich sa bude riadiť príkazmi z Madridu, a koľko policajtov sa postaví na stranu regionálneho vedenia Katalánska.

Timmermans je proti referendu, Macron nechce Španielov poučovať

Rozpačité ticho zo strany predstaviteľov Európskej únie a jej členských krajín, z ktorých väčšina sa odmieta nechať zatiahnuť do sporu pred plánovaným nedeľňajším referendom o nezávislosti Katalánska, prerušili v piatok dvaja vysokopostavení politici únie. Najskôr sa podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans postavil jednoznačne na stranu centrálnej španielskej vlády, a krátko nato komentoval situáciu v Španielsku aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Jeho vyhlásenie až tak jednoznačné nebolo a Macron zdôraznil najmä to, že sa do španielskych vnútorných záležitostí nechce miešať.

Podľa Timmermansa by mali občania všetkých členských štátov únie rešpektovať ústavu svojej krajiny. Podpredseda EK tým podporil vládu v Madride, ktorá plánované referendum označuje za protiústavné. „O tom je právny štát – podriadiť sa zákonom a ústave, dokonca aj vtedy, keď sa mi to nepáči,“ snažil sa Timmermans prehovárať do duší Kataláncom.

Macron v piatok novinárom povedal, že sa necíti oprávnený hovoriť španielskemu premiérovi Marianovi Rajoyovi, čo má robiť, ale dôveruje mu. „Riadim sa jedným princípom – jedna členská krajina nemá čo poučovať inú členskú krajinu,“ vyhlásil Macron. „Mám ale dôveru v to, že Mariano Rajoy je rozhodnutý hájiť záujem celého Španielska,“ dodal.

39 debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #barcelona #madrid #Katalánsko