Nobelovu cenu za medicínu získali traja vedci narodení v USA

02.10.2017 11:56, aktualizované: 13:27
Nobelova cena za medicínu
Thomas Perlmann, tajomník Nobelovho výboru pre fyziológiu a medicínu oznamuje mená troch laureátov Nobelovej ceny. Autor: ,

Nobelovu cenu za medicínu získali vedci Jeffrey Hall, Michael Rosbash a Michael Young za objavy molekulárnych mechanizmov, ktoré kontrolujú biologické hodiny.

„Ich objavy vysvetľujú, ako rastliny, zvieratá a ľudia prispôsobujú svoj biologický rytmus tak, aby sa synchronizoval so zemskými rotáciami“, uviedlo zhromaždenie vo švédskom inštitúte Karolinska vo vyhlásení o udelení ceny vo výške 9 miliónov švédskych korún (932739 eur).

„Hodiny regulujú kritické funkcie, ako sú správanie, hladiny hormónov, spánok, telesná teplota a metabolizmus“, dodalo zhromaždenie.

Mechanizmy pomáhajú vysvetľovať také otázky, ako napríklad to, prečo majú ľudia cestujúci na veľké vzdialenosti v niekoľkých časových pásmach zvýšené riziko niektorých chorôb.

Laureáti použili ovocné mušky na izoláciu génu, ktorý kontroluje normálny denný biologický rytmus, a ukázali, ako tento gén zakóduje proteín, ktorý sa v bunke nahromadí počas noci a degraduje počas dňa.

Thomas Perlmann, tajomník Nobelovej komisie inštitútu Karolinska, popísal reakciu Rosbasha, keď mu o cene prvýkrát povedali: „Mlčal a potom povedal: ,Žartujete,‘.“

Jeffrey C. Hall (72)

  • Rodák z Brooklynu študoval v Massachusettsi a v roku 1971 získal doktorát v odbore genetika na Washingtonskej univerzite v Seattli.
  • V rokoch 1971 až 1973 pôsobil na Kalifornskom technologickom inštitúte (Caltech) v Pasadene, potom odišiel na Brandeisovu univerzitu vo Walthame, kde spolupracoval s ďalšími laureátmi na výskume cirkadiálnych rytmov, čo je jeden z biologických rytmov, ktorý ovplyvňuje spánok, produkciu hormónov, vnútornú teplotu, srdcovú frekvenciu, regeneráciu buniek a mnoho ďalšieho.
  • Od roku 2002 pôsobí na univerzite Maine.

Michael Rosbash (73)

  • Narodil sa v Kansas City, jeho rodičia utiekli v roku 1938 z nacistického Nemecka. Jeho otec pôsobil ako kantor v synagóge.
  • Rosbash sa pôvodne zaujímal o matematiku, nakoniec vyštudoval chémiu na Kalifornskom technologickom inštitúte (Caltech). Doktorát z biofyziky dostal na slávnom Massachusettskom technologickom inštitúte (MIT) v Cambridge.
  • Potom pôsobil v Škótsku na Edinburghskej univerzite a od roku 1974 pracuje na Brandeisovej univerzite vo Walthame. ako vedec pôsobí tiež na Lekárskom inštitúte Howarda Hughesa.
  • Svoju kariéru zasvätil výskumu ribonukleovej kyseliny (RNA), ktorá umožňuje tvorbu bielkovín. K výskumu mu slúžili ako ostatným vedcom ovocné mušky, ktoré sú všeobecne považované za kľúčový modelový organizmu vývojovej biológie.

Michael W. Young (68)

  • Rodák z Miami získal v roku 1975 doktorát v odbore genetika na Texaskej univerzite v Austine, ktorá patrí do Texaského univerzitného systému. Potom prešiel na Stanfordovu univerzitu.
  • Od roku 1978 pôsobí na Rockefellerovej univerzite v New Yorku, kde sa stal profesorom. Je tiež viceprezidentom tejto univerzity pre akademické záležitosti.
  • Už od počiatkov bol fascinovaný ovocnými muškami, ktoré mu poslúžili k množstvu poznatkov o biorytmoch mnohých organizmov. Na výskume denných rytmov sa podieľal s ostatnému dnešnými laureátmi tiež na Brandeisovej univerzite.

Medicína je prvou z Nobelových cien, ktoré sa každoročne udeľujú. Ceny za úspechy vo vede, literatúre a mieri sa udeľujú od roku 1901 v súlade s poslednou vôľou vynálezcu dynamitu a podnikateľa Alfreda Nobela.

Medzi laureátmi Nobelovej ceny za medicínu sú vedecké esá, ako napríklad Alexander Fleming, objaviteľ penicilínu, a Karl Landsteiner, ktorého identifikácia oddelených krvných typov otvorila cestu k vykonávaniu bezpečných transfúzií.

Cena sa nezaobišla bez kontroverzie, predovšetkým s dôrazom na spätný pohľad, ocenili napríklad aj objav DDT, chemikálie, ktorá pomohla bojovať proti epidémiám, ale neskôr ju zakázali pre jej škodlivý vplyvu na životné prostredie.

#Nobelova cena za medicínu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla ruža srdce color valentín

Perla ruža srdce color valentín

44,99
Kytica Sweet Lady Lollipop Zlatá Studňa Lotos Levanduľa

Kytica Sweet Lady Lollipop Zlatá Studňa Lotos Levanduľa

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk