Možný nový vládca Kuby odmietol americký imperializmus

08.10.2017 19:29

Miguel Diaz-Canel tiež kritizoval nátlak USA na venezuelskú vládu a údajné snahy o diskreditáciu kubánskeho turistického priemyslu.

Možný nástupca Raúla Castra na čele kubánskeho štátu dnes odmietol americký imperializmus a výzvy USA k politickým a ekonomickým zmenám na Kube.

V prejave na spomienkovej akcii k päťdesiatemu výročiu smrti jednej z najznámejších postáv marxistickej revolúcie v Latinskej Amerike Ernesta Che Guevaru kubánsky viceprezident Miguel Diaz-Canel tiež kritizoval nátlak USA na venezuelskú vládu a údajné snahy o diskreditáciu kubánskeho turistického priemyslu.

Kubánsky viceprezident Miguel Diaz-Canel.
Kubánsky viceprezident Miguel Diaz-Canel. Autor: Reuters

Kuba nebude robiť ústupky voči svojej zvrchovanosti a nezávislosti, nebude vyjednávať o svojich princípoch, ani nebude súhlasiť so stanovovaním podmienok, uviedol Diaz-Canel.

Podľa agentúry Reuters zrejme reagoval na nedávne vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v OSN povedal, že protikubánske sankcie budú zrušené až vtedy, keď karibský ostrov zavedie demokraciu a kapitalizmus. Trump tiež významne znížil počet zamestnancov na americkej ambasáde na Kube a nariadil recipročné zníženie personálu na kubánskej ambasáde v USA. Urobil tak potom, čo sa americkí diplomati na Kube stali terčom údajných útokov poškodzujúcich zdravie.

Súčasný kubánsky vodca Raúl Castro, ktorému je 86 rokov, oznámil, že z úradu odstúpi vo februári.

Experti sa domnievajú, že päťdesiatsedemročný Diaz-Canel by sa mohol stať prvou hlavou štátu bez priezviska Castro od začiatku šesťdesiatych ro­kov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #Kuba #Raúl Castro #Miguel Diaz-Canel #imperializmus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku