Španieli oslavujú jednotu, katalánski vodcovia oslavy bojkotujú

12.10.2017 15:15

V čase vyhrotených sporov okolo snahy Kataláncov o samostatnosť oslavuje Španielsko štátny sviatok, ktorý využili predstavitelia centrálnej vlády aj desaťtisíce Španielov na vyjadrenie jednoty krajiny.

Kým v Madride sa konala vojenská prehliadka za účasti kráľovskej rodiny a členov vlády, katalánski lídri oslavy ignorovali a starostovia niektorých miest demonštratívne trávia voľný deň na radniciach.

Španielsky premiér Mariano Rajoy dal v stredu predsedovi katalánskej vlády Carlesovi Puigdemontovi osem dní na to, aby anuloval deklaráciu nezávislosti schválenú v utorok regionálnym parlamentom, ktorej uplatnenie Puigdemont odložil pre snahu o vyjednávanie s Madridom.

„Vyzvete k dialógu a oni vám odpovedia tým, že položia na stôl článok 155. Pochopili sme,“ uviedol na twitteri separatistický premiér s odkazom na článok španielskej ústavy umožňujúcu centrálnej vláde obmedziť autonómiu regiónu.

Hoci článok je pomerne obsiahly, komentátori španielskych médií súdia, že jedným z Rajoyových krokov by mohlo byť vyhlásenie predčasných volieb v Katalánsku.

K tomu vyzvala Puigdemonta šéfka poslancov katalánskej opozície Inés Arrimadasová počas demonštrácie za jednotu Španielska, na ktorej sa v Barcelone zišlo niekoľko tisíc ľudí. Organizátorka pochodu Miriam Teyová odkázala katalánskemu premiérovi, aby objasnil, čo vlastne jeho „odložená deklarácia nezávislosti“ znamená a či bude mať pre Katalánsko nejaké dôsledky.

V Madride prizerali desaťtisíce ľudí vojenskej prehliadke usporiadanej k oslave výročia 12. októbra 1492, kedy Krištof Kolumbus pod španielskou vlajkou doplával k brehom Ameriky a otvoril cestu ku kontinentu. Prehliadky sa zúčastnili aj šéfovia vlád autonómnych oblastí, tradične však nedorazili zástupcovia Katalánska, Baskicka a Navarra.

Ministerka obrany Dolores Cospedalová pred začatím prehliadky ozbrojených síl v narážke na aktuálnu situáciu v Katalánsku vyhlásila, že „jednota znamená silu“ a že „právny štát má všetky nástroje k svojej obrane, ochrane zákona a jednoty krajiny“. Je však vraj presvedčená, že nebude potrebné nasadzovať armádu na vyriešenie sporu s katalánskymi separatistami.

#Španielsko #Katalánsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla ruža srdce color valentín

Perla ruža srdce color valentín

44,99
Kytica Sweet Lady Lollipop Zlatá Studňa Lotos Levanduľa

Kytica Sweet Lady Lollipop Zlatá Studňa Lotos Levanduľa

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk