V Pakistane oslobodili z rúk islamistov päťčlennú americko-kanadskú rodinu, väznili ju päť rokov

, 12.10.2017 16:16, aktualizované: 13.10.2017 08:43
coleman, pakistan, taliban
Američanka Caitlan Colemanová a jej manžel, Kanaďan Joshua Boyle na zábere z roku 2013. Autor:

Všetky tri deti sa dvojici narodili v zajatí.

Pakistanská armáda oznámila, že sa jej podarilo oslobodiť Kanaďana, jeho americkú manželku a ich tri deti zo zajatia Talibanu. K záchrannej operácii pomohli informácie amerických tajných služieb, napísala agentúra Reuters.

Akciu Pakistancov ocenil aj americký prezident Donald Trump, podľa neho bola „pozitívnym momentom“ vo vypätých americko-pakistanských vzťahoch.

Cestovali po krajine, ‚tehotní‘

Caitlan Colemanová a Joshua Boyle padli do zajatia siete Hakkání napojenej na Taliban v roku 2012, kedy cestovali po Afganistane. Colemanová bola vtedy tehotná. Všetky tri deti sa dvojici narodili v zajatí.

Americká rozviedka vraj pakistanskej strane v stredu oznámila, že „teroristi s rukojemníkmi prekročili hranicu a nachádzajú sa v severozápadnom Pakistane“. Celá rodina je po oslobodení z „teroristického zajatia“ v poriadku, dodala pakistanská armáda.

„Spolupráca pakistanskej vlády je znamením, že ctí želanie Spojených štátov, aby sa Islamabád viac zasadzoval o bezpečnosť v regióne,“ uviedol Trump. Spojené štáty v minulosti Pakistan opakovane obvinili z toho, že poskytuje útočisko ozbrojencom, s ktorými Američania už 16 rokov bojujú na afganskom území.

Trumpova posledná šanca

Americký minister obrany James Mattis minulý týždeň uviedol, že Washington dá spolupráci s Islamabádom „ešte jednu šancu“ predtým, ako Trump „urobí, čo bude potrebné“, aby správanie Pakistanu napravil.

Následne Mattis vyhlásil, že verí tomu, že oslobodenie severoamerického páru je predzvesťou úzkej budúcej spolupráce s Islamabadom.

„Toto je veľmi pozitívny moment, pakistanská armáda si viedla dobre,“ povedal novinárom šéf Pentagonu. „Chceme s Pakistanom v budúcnosti spoločne bojovať proti terorizmu vrátane únosov,“ povedal. Podrobnosti o záchrannej operácii ale zverejniť odmietol.

#USA #Taliban #rukojemníci #Pakistan #oslobodenie #Kanada
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla ruža srdce color valentín

Perla ruža srdce color valentín

44,99
Kytica Sweet Lady Lollipop Zlatá Studňa Lotos Levanduľa

Kytica Sweet Lady Lollipop Zlatá Studňa Lotos Levanduľa

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk