Maltskú investigatívnu novinárku zabila bomba nastražená v aute

Výbuch bomby nastraženej v aute zabil známu maltskú novinárku Daphne Caruanovú Galiziovú. Maltský premiér Joseph Muscat označil vraždu za barbarský čin a zároveň za útok proti slobode vyjadrovania.

17.10.2017 09:55, aktualizované: 14:32
debata (5)

Výbušnina explodovala, keď päťdesiattriročná žurnalistka a blogerka opúšťala vo svojom vozidle bydlisko v obci Bidnija. Galiziová si nedávno sťažovala na to, že jej bolo vyhrážali smrťou.

„Všetci vedia, že Caruanová Galiziová bola moja ostrá kritička, ako po politickej, tak osobnej stránke, a rovnako kritizovala aj ostatných,“ citovalo premiéra Muscata spravodajstvo BBC. Šéf vlády zdôraznil, že pre takýto čin nemôže v žiadnom prípade existovať ospravedlnenie. „Nepoľavíme, kým nedosiahne spravodlivosť,“ do­dal.

Zavraždili ju, pretože odhaľovala politickú korupciu, uviedol syn maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej. Zároveň zo spoluúčasti na zločine nepriamo obvinil vládu premiéra Josepha Muscata. Zjavný atentát rázne odsúdila aj Európska komisia.

„Moja matka bola zavraždená, pretože obhajovala právny poriadok proti tým, ktorí sa ho snažili porušiť,“ napísal Matthew Caruana Galizia na facebooku. „Vybrali si ju, pretože o tom písala ako jediná,“ dodal. Premiéra muške a jeho okolie obvinil z toho, že vládu, políciu a súdy obsadili „podvodníkov“.

Explózia, ktorá vymrštila novinárkine vozidlo z cesty do poľa v blízkosti dediny Bidnija, otriasla tiež celým stredomorským ostrovom: podľa úradov ide o prvú vraždu novinára na Malte. „Nikdy nezabudnem na to, ako som v poli bežal okolo plameňov, lomcoval som dverami, klaksón stále trúbil … Pozrel som sa dole a všade po zemi ležali kusy tela mojej matky,“ uviedol novinárkin syn.

„Takto vyzerá vojna a ľudia by to mali vedieť … Sme národ, ktorý bojuje so štátom a organizovaným zločinom, ktoré od seba už nemožno rozlíšiť,“ dodal.

Vodca opozície Adrian Delia označil vraždu novinárky za útok na demokraciu i slobodu slova a požaduje nezávislé vyšetrovanie.

Vraždu dôrazne odsúdila Európska komisia a jej predseda Jean-Claude Juncker. Hovorca úniovej exekutívy Margaritis Schinas dodal, že komisia je vraždou novinárky otrasená. „Bola priekopníčkou investigatívnej žurnalistiky na Malte,“ vyhlásil Schinas a poukázal na to, že ostré debaty, ktoré jej práca vzbudzovala, boli dôkazom jej reportérskych schopností a oddanosti hľadanie pravdy.

Pol hodiny pred explóziou novinárka na svoj blog napísala: „Všade, kam sa človek pozrie, sú podvodníci. Je to zúfalé.“

Päťdesiattriročná žurnalistka na jar vyvolala množstvo škandálov potom, čo niekoľko blízkych premiéra Muscata, najmä jeho manželka Michelle, obvinila z toho, že si otvorili účet v Paname, kam putovali okrem iného úplatky z Azerbajdžanu.

Muscat, sám bývalý novinár, to označil za „najväčšiu lož v dejinách maltskej politiky“. Nakoniec bol však nútený vyhlásiť predčasné voľby, ktoré v júni, keď Malta predsedala Európskej únii, s prehľadom vyhral.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #smrť #Malta #výbuch bomby
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy